آغاز روند نام‌نویسی رأی‌دهندگان برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری

امروز شنبه ۱۸ جوزا، روند نام‌نویسی رأی‌دهندگان در ۳۳ ولایت افغانستان آغاز خواهد شد. مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گویند که تنها در ولایت غزنی، روند نام‌نویسی عمومی رأی‌دهندگان آغاز می‌شود. سال گذشته به‌ علت اختلافات سیاسی و قومی، انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی برگزار نشد و قرار بود این انتخابات نیز همزمان با انتخابات […]

امروز شنبه ۱۸ جوزا، روند نام‌نویسی رأی‌دهندگان در ۳۳ ولایت افغانستان آغاز خواهد شد. مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گویند که تنها در ولایت غزنی، روند نام‌نویسی عمومی رأی‌دهندگان آغاز می‌شود.

سال گذشته به‌ علت اختلافات سیاسی و قومی، انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی برگزار نشد و قرار بود این انتخابات نیز همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، برگزار شود؛ اما ظاهراً بار دیگر برای مد‌ت‌زمانی نامعلوم، به‌ تعویق افتاده‌ است.

حبیب‌الرحمان ننگ، رئیس دارالانشای کمیسیون انتخابات افغانستان در این باره می‌گوید که تمامی آمادگی‌ها برای آغاز روند نام‌نویسی رأی‌دهندگان اتخاذ شده است و ۸۰ درصد مواد نام‌نویسی نیز به ولایت‌ها منتقل شده است. به گفته وی در ۴۵۸ مرکز در ۳۳ ولایت افغانستان نام‌نویسی تقویتی و ۲۷۴ مرکز در غزنی نام‌نویسی عمومی آغاز می‌شود.

به‌گفته او ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن پارسال در ۳۳ ولایت برای نام‌نویسی در انتخابات پارلمانی شرکت کرده‌ بودند.

انتخابات پارلمانی سال گذشته در ۲۸ و ۲۹ میزان و در ولایت قندهار با یک هفته تاخیر برگزار شد.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان سال جاری برگزار شود.

در حالی نام‌نویسی رأی‌دهندگان آغاز می‌شود که گفتگوهای صلح نتایجی در بر نداشته است و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری بر کنار رفتن آقای غنی تأکید می‌کنند.