گروه طالبان: تا پایان «اشغال افغانستان» به «جهاد» ادامه می‌دهیم

به گزارش شانا به نقل از تسنیم؛ دونالد ترام،پ رئیس جمهور آمریکا یک‌شنبه هفته جاری در توئیتر خود نوشت که مذاکرات این کشور با طالبان را به علت حمله انتحاری روز پنج‌شنبه که منجر به کشته شدن ۱۲ تن به شمول یک نظامی آمریکایی شد، لغو می‌کند. گروه طالبان در واکنش به لغو مذاکرات قطر […]

به گزارش شانا به نقل از تسنیم؛ دونالد ترام،پ رئیس جمهور آمریکا یک‌شنبه هفته جاری در توئیتر خود نوشت که مذاکرات این کشور با طالبان را به علت حمله انتحاری روز پنج‌شنبه که منجر به کشته شدن ۱۲ تن به شمول یک نظامی آمریکایی شد، لغو می‌کند.

گروه طالبان در واکنش به لغو مذاکرات قطر توسط ترامپ با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که مبارزه ۱۸ ساله آنها برای آمریکا ثابت کرده است که ما جز پایان یافتن اشغال کامل افغانستان به هیچ چیز دیگر قانع نمی‌شویم و برای این هدف بزرگ به جهاد ادامه می‌دهیم.

در این بیانیه آمده‌ است که آمریکا باید افغان‌ها را به حال خودشان بگذارد.

طالبان یادآوری کرد: با آمریکا مذاکرات مفیدی داشتیم و توافق‌نامه نهایی شد همچنین گفت‌وگوها در فضای خوبی به پایان رسید و دو طرف برای امضای آن آمادگی می‌گرفتند.

بیانیه افزود: پس از امضای توافق‌نامه قرار بود که در ۲۳ ماه جاری میلادی نخستین روز از نشست مذاکرات بین‌الافغانی برگزار شود و کشورهای منطقه و جهان همچنین سازمان‌های بین‌المللی نیز از این روند حمایت کردند.

طالبان تصریح کرد: «اکنون که رئیس جمهور آمریکا روند مذاکرات با امارت اسلامی را متوقف کرده است، زیان آن بیش از هر کسی به خود آمریکا می‌رسد.»

در این بیانیه آمده است که موضع آمریکا در قبال صلح برای جهان روشن شد و این اقدام ترامپ به اعتبار آمریکا صدمه می‌زند، تلفات جانی و مالی این کشور را بیشتر و نقش آمریکا را در تعامل سیاسی متزلزل معرفی می‌کند.

طالبان اظهار داشت که امارت اسلامی با ادامه دادن مذاکرات، ثابت کرد که جنگ از سوی دیگران بر ما تحمیل شده است.

این بیانیه با اشاره به دعوت رهبران طالبان به آمریکا نیز یادآوری کرد که زلمی خلیلزاد دعوتنامه ترامپ برای رفتن به آمریکا را در اواخر ماه آگوست در اختیار ما گذاشت. طالبان این سفر را تا امضای توافق‌نامه در دوحه به تعویق انداختند.

در بیانیه آمده است: امارت اسلامی موضع و سیاست متزلزل ندارد، طالبان ۲۰ سال پیش نیز خواستار تفاهم بودند و امروز نیز همان موضع را دارد و آمریکا بار دیگر به همین موضع برخواهد گشت.