بازداشت ۳۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی در ترکیه

دولت ترکیه اعلام کرده که بیش از ۳۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی تا پایان سال جاری در سراسر این کشور بازداشت خواهد کرد.

به گزارش شانا به نقل از شفقنا؛ سلیمان سویلو، وزیر کشو ترکیه طی سخنانی در دیدار با نمایندگان رسانه‌های داخلی و بین‌المللی در آنکارا این مطلب را اعلام و یادآوری کرد که «از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۷۷ هزار و ۶۵۴ مهاجر غیرقانونی دستگیر شده‌اند. تا پایان امسال تعداد آنان به بیش از ۳۰۰ هزار نفر خواهد رسید.»

به گزارش شانا به نقل از شفقنا، وزیر کشور ترکیه با بیان اینکه قرن ۲۱ شاهد یکی از بزرگترین امواج مهاجرت انسانی بوده است، افزایش تروریسم و خشونت را عامل اصلی این بحران دانست و اظهار داشت. «با موج بزرگ مهاجرت مواجه هستیم. برای مقابله با سوءاستفاده از این بحران ارتباط با افکار عمومی و اطلاع‌رسانی را افزایش دادیم. مسیر قاچاق انسان و مواد مخدر نیز یکسان است و گروه‌های تروریستی از این راه کسب درآمد می‌کنند.

بر اساس این گزارش،‌ سویلو با بیان این که هم اکنون سه میلیون و ۶۳۹ هزار و ۲۸۴ سوری و در مجموع ۵.۷ میلیون مهاجر در ترکیه زندگی می‌کنند، افزود: پناهجویان برای مسائل مادی و نجات جان خود به کشور ما می‌آیند. ۶۱.۶۹ درصد کودکان سوری در ترکیه تحصیل می‌کنند که ۹۶.۳ درصد آنها دانش‌آموز ابتدایی هستند.

وی افزود: ۷۲ هزار تبعه افغانستان در ۷ ماه نخست امسال در ترکیه دستگیر و حدود ۲۹ هزار آنها به کشورشان بازگردانده شدند.

وزیر کشور ترکیه افزود: برخی می‌گویند اجازه دهید از خاک ترکیه به اروپا بروند. اگر این کار را بکنیم، سیاست مهاجرتی ترکیه غیرقابل کنترل و کشورمان به مرکز ترانزیت مهاجران تبدیل خواهد شد.