چاپ تصویر یک همجنس‌گرای بریتانیایی روی بانک‌نوت‌های ۵۰ پوندی

تصویر الن تورینگ، ریاضی‌دان برجسته بریتانیایی که به علت همجنس‌گرابودن تن به عقامت داد، روی بانک‌نوت‌های ۵۰ پوندی چاپ می‌شود. تورینگ با رمزگشایی کُد ماشین «انیگما» که پیام‌های نازی‌ها را در جنگ جهانی دوم رمزنگاری می‌کرد، توانست جان شمار زیادی را نجات دهد و مقدمات پایان جنگ را فراهم کند؛ هرچند تلاش‌های او در این […]

تصویر الن تورینگ، ریاضی‌دان برجسته بریتانیایی که به علت همجنس‌گرابودن تن به عقامت داد، روی بانک‌نوت‌های ۵۰ پوندی چاپ می‌شود.

تورینگ با رمزگشایی کُد ماشین «انیگما» که پیام‌های نازی‌ها را در جنگ جهانی دوم رمزنگاری می‌کرد، توانست جان شمار زیادی را نجات دهد و مقدمات پایان جنگ را فراهم کند؛ هرچند تلاش‌های او در این راستا تا سال‌ها ناشناخته باقی ماند.

الن تورینگ دانشمندی بود که نقش مهمی در توسعه علوم کامپیوتری و هوش مصنوعی ایفا کرد. او در سال۱۹۳۷، ایده «ماشین تورینگ» را که گفته می‌شود اساس محاسبات مدرن است، برای نخستین بار در مقاله‌ای مطرح کرد.

بانک‌نوت‌های ۵۰ پوندی جدید بریتانیا با تصاویری از کُد باینری که تاریخ تولد تورینگ را نشان می‌دهد و دستگاهی که به تورینگ در شکستن رمز ماشین «انیگما» کمک کرد طراحی شده است.

تورینگ به علت همجنس‌گرایی که در آن دوران در بریتانیا جرم محسوب می‌شد، به خنثی کردن خود تن داد تا از مجازات فرار کرده باشد. او دو سال بعد در ۴۱ سالگی به زندگی خود پایان داد. تورینگ در سال ۲۰۱۴ توسط ملکه بریتانیا عفو شد.

فیلم «بازی تقلید» محصول سال ۲۰۱۴ گوشه‌ای از زندگی این ریاضی‌دان برجسته بریتانیایی را تصویر کرده است.

  • منبع: وبسایت فارسی صدای آمریکا