پترائوس: خروج آمریکا از افغانستان اشتباه است

«دیوید پترائوس» ژنرال بازنشسته و فرمانده اسبق نیروهای ناتو در افغانستان گفت: خروج کامل نظامیان از افغانستان تکرار سیاست اشتباه در عراق است. به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از فارس؛ وی در یادداشتی در روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: تاریخ نباید در مورد افغانستان تکرار شود و دولتمردان آمریکا باید با دقت در مورد […]

«دیوید پترائوس» ژنرال بازنشسته و فرمانده اسبق نیروهای ناتو در افغانستان گفت: خروج کامل نظامیان از افغانستان تکرار سیاست اشتباه در عراق است.

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از فارس؛ وی در یادداشتی در روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: تاریخ نباید در مورد افغانستان تکرار شود و دولتمردان آمریکا باید با دقت در مورد خروج نظامیان خارجی از افغانستان تصمیم گیری کنند.

فرمانده اسبق ناتو در افغانستان ادامه داد: خروج کامل نظامیان از افغانستان بسیار خطرناکتر از تصمیم اوباما برای خروج از عراق است.

این در حالی است که یک مقام ارشد طالبان اعلام کرده است که در اواخر هفته جاری توافق صلح میان این گروه و طالبان امضا خواهد شد، توافقی که خروج نیروهای خارجی بخشی از آن خواهد بود.

با این حال پترائوس وضعیت فعلی افغانستان را بسیار پیچیده عنوان کرد و گفت: با حضور بیش از ۲۰ نیروی خارجی از جمله داعش و القاعده که شامل صلح نیستند، اوضاع در افغانستان بسیار پیچیده است.

وی ادامه داد: دل بستن به طالبان برای مبارزه با تروریسم به جای آمریکا  قضاوت اشتباهی است و باید به این موضوع دقت کرد که هدف طالبان سرنگونی دولت افغانستان و بازگشت مجدد به دوران حکومت این گروه در سال ۲۰۰۱ است.

این ژنرال بازنشسته آمریکایی در ادامه تاکید دارد: امریکا به جای برنامه خروج نیاز به یک راهبردی برای ماندن در افغانستان دارد، امری که باعث کاهش تلفات نیروهای خارجی و افغانستان و همزمان حضور نظامیان آمریکا برای حفاظت از منافع حیاتی واشنگتن در این کشور شود.

وی یادآور شد: دولت ترامپ باید از تجربه تلخ خروج آمریکا از عراق درس بگیرید و این خروج برمبنای هیچ استدلالی منطقی به نظر نمی‌رسد.

طالبان بارها اعلام کرده است تنها زمانی حاضر به پذیرش توافق صلح خواهد بود که زمانبندی برای خروج نیروهای خارجی توسط آمریکا پذیرفته شود.