وزیر خارجه ایران: خارجی‌های شکست‌خورده باید افغانستان را ترک کنند

به گزارش شانا به نقل از صدای آمریکا؛ دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ناوقت روز شنبه ۷ سپتمبر با نشر چند پیام پیهم در توتیر از لغو مذاکرات آمریکا با طالبان خبر داد و گفت که این تصمیم را به علت حمله اخیر گروه طالبان در کابل گرفته است. جواد ظریف، وزیر خارجه […]

به گزارش شانا به نقل از صدای آمریکا؛ دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ناوقت روز شنبه ۷ سپتمبر با نشر چند پیام پیهم در توتیر از لغو مذاکرات آمریکا با طالبان خبر داد و گفت که این تصمیم را به علت حمله اخیر گروه طالبان در کابل گرفته است.

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در صفحه تویترش روز یک‌شنبه ۸ سپتمبر (۱۷ سنبله) گفته است که «خارجی‌های شکست‌خورده باید افغانستان را ترک کنند و برادرکشی در این کشور متوقف شود.»

او همچنین گفته است: «خارجی‌ها می‌توانند از این وضعیت در افغانستان سوءاستفاده کرده و خونریزی تازه راه بیندازند.»

آقای ظریف افزوده که کشورش آماده است تا «حکومت افغانستان، طرف‌های درگیر و همسایه‌ها» را برای پایان دادن به خشونت‌ها در این کشور همکاری کند.»

در همین حال، پاکستان در واکنش به تصمیم اخیر ترامپ مبنی بر لغو مذاکرات صلح آمریکا با طالبان، دو طرف دخیل در این روند را به خویشتن‌داری فراخوانده است.

وزارت خارجه پاکستان در اعلامیه‌ای گفته است که نمایندگان ایالات متحده و طالبان از خود تعهد نشان دهند تا روند گفتگوهای صلح به گونه بهتر دنبال شود.

در این اعلامیه آمده است که اسلام‌آباد همواره با محکوم کردن خشونت‌ها، تاکید کرده است که پایان دادن به این خشونت‌ها از راه جنگ ممکن نیست.

وزارت خارجه پاکستان همچنین افزوده است که به فراهم کردن تسهیلات در روند گفتگوهای صلح افغانستان، ادامه می‌دهد.