هشدار وزارت تحصیلات عالی طالبان به استادان درباره انتقاد از حکومت این گروه!

وزارت تحصیلات عالی طالبان هشدار داده است که استادان در نوشته‌های خود باید از نظام فعلی دفاع و از هر نوع انتقاد از آن اجتناب کنند تا دچار مشکلات نشوند.

به گزارش شانا به نقل از آریانانیوز؛ وزارت تحصیلات عالی طالبان طی مکتوبی که به دانشگاه‌ها ارسال شده است از استادان و محققان خواسته است از حکومت گروه طالبان انتقاد نکنند.

حمیدالله مزمل، رئیس بخش تحقیق، تالیف و ترجمه وزارت تحصیلات عالی طالبان در این مکتوب هفت‌ماده‌ای هشدار داده است که استادان در نوشته‌های خود باید از نظام فعلی دفاع و از هر نوع انتقاد از آن اجتناب کنند، تا دچار مشکلات نشوند.

در این مکتوب منتسب به وزارت تحصیلات عالی طالبان که اخیراً به رسانه‌ها درز کرده است، همچنین تاکید شده است که استادان در آثار خود از به کاربردن اصطلاحات بیگانه چون دادگاه، دادستانی، دانشجو، دانشگاه، دانشکده و… به صورت جدی اجتناب کنند.

در مکتوب گفته شده است که استادان به جای این کلمات، اصطلاحات ملی به کار برند. وزارت تحصیلات طالبان یادآوری کرده است که تمامی استادان دانشگاه باید دو زبان رسمی دری و پشتو را یاد داشته باشند؛ «هر استاد باید هر دو زبان رسمی را بتواند بخواند، بنویسد، بگوید و تدریس کند در غیر آن ترفیعاتش اجرا نخواهد شد.»

در مکتوب آمده است که استادان باید اسامی شخصیت‌های ملی مانند سید جمال‌الدین افغان، سلطان محمود غزنوی و احمدشاه بابا را با احترام کامل بنویسند.

در مکتوب هشدار داده شده است که عدم رعایت این دستور موجب پیگرد برای مولف، محقق، مترجم، استاد راهنما، نویسنده تقریظ، آمر بخش و رئیس دانشگاه خواهد شد. هنوز صحت‌وثقم این مکتوب روشن نیست و وزارت تحصیلات طالبان نیز در زمینه چیزی نگفته است.

اما طالبان پس از تسلط بر افغانستان عملاً با شدت‌عمل بیشتر در این زمینه کار می‌کنند و در چندین مورد استادان دانشگاه به‌علت‌رعایت نکردن همین موارد، بازداشت و زندانی شده‌اند.