دبیرکل ناتو: به آموزش و مشاوره نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهیم داد

به گزارش شانا به نقل از شفقنا افغانستان؛ ینس استولتنبرگ، دبیرکل این سازمان که روز چهارشنبه (۲۰ سنبله) به‌مناسبت هجدهمین سالگرد حملات یازدهم سپتامبر در مقر ناتو در بروکسل صحبت می‌کرد، گفت که پس از این حملات صدها سرباز آمریکایی، کانادایی و اروپایی شانه به شانه هم در افغانستان ماموریت انجام داده‌اند. او افزود که […]

به گزارش شانا به نقل از شفقنا افغانستان؛ ینس استولتنبرگ، دبیرکل این سازمان که روز چهارشنبه (۲۰ سنبله) به‌مناسبت هجدهمین سالگرد حملات یازدهم سپتامبر در مقر ناتو در بروکسل صحبت می‌کرد، گفت که پس از این حملات صدها سرباز آمریکایی، کانادایی و اروپایی شانه به شانه هم در افغانستان ماموریت انجام داده‌اند.

او افزود که این ماموریت به قیمت جان شمار زیادی از این سربازان در افغانستان تمام شده است و شماری هم زخمی شده‌اند. او تاکید کرد که برای گرامی‌داشتن از این سربازان، «ما باید اطمینان حاصل کنیم که فداکاری آنان بیهوده نبوده‌ است.»

استولتنبرگ در عین حال تاکید کرد که ناتو به افغانستان متعهد خواهد ماند. به‌گفته او، تروریسم یک تهدید جهانی است و نیاز است تا ناتو با افغانستان در مبارزه با تروریسم متعهد بماند.

او افزود: «متحدین و شرکای ناتو به آموزش و مشاوره نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهند داد. آن‌ها را قوی‌تر خواهیم کرد تا بتوانند با تروریسم بین‌المللی مبارزه کنند و امنیت و ثبات را در کشور خود تامین کنند.»

دبیرکل ناتو گفت که این سازمان باید اطمینان حاصل کند که افغانستان دیگر به پناهگاه امن هراس‌افکنان مبدل نخواهد شد و نیز تلاش می‌کند که از حفظ وضعیت حقوق زنان و حقوق بشر و دیگر دستاوردهای نزدیک به دو دهه گذشته اطمینان حاصل کند.

او در بخش دیگر سخنان خود گفت که حضور نظامی ناتو در افغانستان برای ایجاد شرایط برای صلح است؛ اما «راه صلح در این کشور نیز طولانی و سخت است.»

حملات گروه القاعده بر برج‌های دوگانه تجارت جهانی در شهر نیویورک و ساختمان وزارت دفاع آمریکا در یازدهم سپتامبر و کشته‌شدن نزدیک به سه هزار نفر در نتیجه آن، پای ناتو و آمریکا را به افغانستان کشاند و طولانی‌ترین جنگ تاریخ این کشور را در افغانستان رقم زد.

پس از ۱۸ سال مبارزه، آمریکا به گفتگو با گروه طالبان و مطمئن‌شدن از این‌که دیگر این گروه به گروه‌های ترویستی دیگر مانند القاعده در افغانستان پناه ندهد، پرداخت؛ اما این گفتگوها با گذشت بیش از ۹ ماه به شکست انجامید.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز یک‌شنبه اعلام کرد که مذاکرات با گروه طالبان را به علت یک حمله طالبان در کابل که منجر به کشته‌شدن ۱۲ تن به‌شمول یک آمریکایی شد، متوقف و دیدار با رهبران این گروه را نیز که قرار بود در کمپ دیوید صورت بگیرد، لغو کرده‌ است.

او سپس در مصاحبه‌ها و توییت‌هایی اعلام کرد که جنگ علیه گروه طالبان تشدید شده‌است و متعهد به نابودی این گروه از افغانستان است.