خبرگزاری شانا
|شانا در شأن مردم افغانستان|

اهدای جایزه ساخاروف به دختر مدرس چینی محبوس در زندان

جایزه حقوق بشری ساخاروف، روز چهارشنبه در پارلمان اروپا به دختر «الهام توختی»، برنده زندانی این جایزه در سال ۲۰۱۹ اهداشد.

40

به گزارش شانا به نقل از یورونیوز؛ الهام توختی محقق و استاد دانشگاه اویغور که برای حق اقلیت مسلمان چین مبارزه می‌کند از سال ۲۰۱۴ به اتهام تجزیه‌طلبی در زندان است.

«داوید ساسولی» رئیس پارلمان اروپا، پس از اهدای جایزه به دختر وی گفت: «الهام توختی با کارهای خود توانست صدای ایغورها در جهان را به گوش همگان برساند. وی ۲۰ سال است که برای گفتگو و درک متقابل میان مسلمانان و بقیه ساکنان چین مبارزه می‌کند.» ساسولی تأکید کرد که روز اهدای جایزه باید جشنی برای آزادی بیان و اندیشه باشد.

«جوهر الهام» دختر این زندانی چینی پس از دریافت جایزه پدرش در استراسبورگ، مقر پارلمان اروپا، گفت: «افتخاری است که امروز به‌عنوان نماینده پدرم در پارلمان اروپا این جایزه را می‌پذیرم. می‌خواهم با شما صادق باشم. نمی‌دانم پدرم کجاست. سال ۲۰۱۷ آخرین باری بود که با وی دیدار کردیم.»

جوهر الهام در ادامه سخنانش گفت: «امروز، هیچ حدی از آزادی برای اویغورها در چین وجود ندارد … نه در مدرسه، نه در مکان‌های عمومی و حتی نه در خانه‌هایشان. پدر من، مانند اکثر اویغورها، متهم شد و به او برچسب افراطی همراه با بیماری زدند که باید درمان شود و ذهن خود را شست‌وشو دهد.»

پارلمان اروپا قرار است فردا ۱۹ دسامبر قطعنامه‌ای را درباره رفتار دولت چین با اقلیت مسلمان اویغور صادر کند.

جایزه ساخاروف از سال ۱۹۸۸ از سوی پارلمان اروپا به شخصیت‌ها و سازمان‌هایی اهدا می‌شود که برای دفاع از حقوق بشر و آزادی بیان تلاش می‌کنند.

کُد خبر:7901

برچسب‌ها

نظرات بسته شده است.