آلمان ۲۶۴ میلیون افغانی در تولید انرژی برق در افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کند

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از دویچه‌وله، انجمن کمک‌های بین‌‌المللی آلمان (جی‌آی‌زید) اعلام کرده است که حکومت فدرال آلمان ۲۶۴ میلیون افغانی را برای تولید انرژی برق از منابع تجدیدپذیر در افغانستان سرمایه‌گذاری خواهد کرد. این برنامه تا پایان سال ۲۰۱۹ عملی خواهد شد. انجمن کمک‌های بین‌المللی آلمان با انتشار اعلامیه‌ای گفته است که […]

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از دویچه‌وله، انجمن کمک‌های بین‌‌المللی آلمان (جی‌آی‌زید) اعلام کرده است که حکومت فدرال آلمان ۲۶۴ میلیون افغانی را برای تولید انرژی برق از منابع تجدیدپذیر در افغانستان سرمایه‌گذاری خواهد کرد. این برنامه تا پایان سال ۲۰۱۹ عملی خواهد شد.

انجمن کمک‌های بین‌المللی آلمان با انتشار اعلامیه‌ای گفته است که روز سه‌شنبه تفاهم‌نامه همکاری میان وزیر انرژی و آب افغانستان و فرانک فیشر، رئیس برنامه تولید انرژی اداره همکاری‌های آلمان به افغانستان امضا شد.

 در این خبرنامه آمده است که فرانک فیشر، رئیس این برنامه گفته است: «حکومت آلمان متعهد است که از بخش انرژی افغانستان در راه رسیدن به اهداف تعیین شده از لحاظ ارتقای تولید برق داخلی از طریق منابع انرژی تجدیدپذیر پشتیبانی کند.»

 به نقل از این خبرنامه، محمدگل خلمی، وزیر انرژی و آب افغانستان می‌گوید که با عملی شدن این برنامه می‌تواند کمک بزرگی به بخش خصوصی افغانستان صورت گیرد. او گفته است: «ما از حمایت و سهم‌گیری ادارۀ همکاری افغان-آلمان در زمینه قدردانی می‌کنیم.»

 افغانستان در نظر دارد که  تولید انرژی این کشور را تا سال ۲۰۲۳ از ۶۰۰ میگاوات فعلی به ۵۰۰۰ میگاوات افزایش دهد تا وابستگی به انرژی وارداتی کاهش یابد.

بر بنیاد این برنامه تولید انرژی تجدیدپذیر به ویژه انرژی حرارتی و آبی در افغانستان به۲۳۰۰ میگاوات برق افزایش خواهد یافت.