اخبار هیدراسلایدافغانستانگزارش

وزیر خارجه ناروی: به حکومت طالبان، مشروعیت» نخواهیم داد

وزیر خارجهٔ ناروی با بیان اینکه «طالبان به جای بهبود بخشیدن وضعیت زندگی مردم افغانستان، به مسایل دیگر اولویت داده‌اند» افزود: به حکومت این گروه «مشروعیت سیاسی» نخواهیم داد.

به گزارش شانا به نقل از شفقنا؛‌ انیکن هویتفلت، وزیر خارجه ناروی در سخنرانی خود در نشست «هفته افغانستان» به میزبانی بنیادهای بشری در شهر اسلو، جامعه جهانی را ترغیب کرد تا طالبان را به پایبندی به تعهداتش و اولویت دادن به رفاه مردم افغانستان، وادارند.

او گفت: «به نظر می‌رسد که طالبان به جای بهبود بخشیدن به زندگی مردم عادی، اولویت‌های دیگر دارند. جامعه جهانی باید هرچه در توان دارد برای ترغیب طالبان انجام دهد تا آنان بدانند که رفاه مردم افغانستان باید در اولویت قرار بگیرد.»

به گفتهٔ هویتفلت، برای این کار، باید با طالبان صحبت کرد، افغانستانی‌ها خود باید با طالبان صحبت کنند.

به نقل از صدای آمریکا، در نشست هفته افغانستان شماری از کارشناسان مسایل افغانستان و جامعه مدنی گردهم آمدند و درمورد رسیدگی به وضعیت افغانستانی‌ها بحث کردند. حاکمیت قانون در افغانستان، پیشرفت اقتصادی، حقوق زنان و اقلیت‌ها و مبارزه با دهشت‌افکنی، محور بحث‌های اصلی این نشست بود.

کریشتن برگ هیپ، عضو انستیتوت صلح اوسلو و یکی از شرکت‌کنندگان این نشست گفت که با وصف پایان جنگ و تامین نسبی امنیت در افغانستان، هنوز هم مشکلات زیادی، به‌ویژه در زمینه حقوق و وضعیت زندگی زنان، در آن کشور باقی مانده است.

با اشاره به انتقادات از ناروی به‌علت میزبانی نشستی به اشتراک طالبان در جنوری سال روان در شهر اسلو، وزیر خارجه ناروی گفت که کشورش با دعوت از طالبان تصمیم درستی گرفته بود.
با این حال، هویفلت گفت: «طالبان پس از نشست اوسلو، به وعده‌های خود مبنی بر ایجاد یک حکومت همه‌شمول و احترام گذاشتن به حقوق بشر عمل نکردند و روی همین دلیل، ناروی و جامعه جهانی با طالبان هیچ تماس سیاسی ندارند. ما به طالبان مشروعیت سیاسی نخواهیم داد.»

شماری از فعالین حقوق بشر و حقوق زنان، در این نشست، نگرانی‌های خود را در مورد افزایش اعمال محدودیت‌ها از سوی طالبان بر زنان ابراز کردند و برای بهبود زندگی زنان افغانستان پیشنهاداتی نیز داشتند.

دکمه بازگشت به بالا