سفیر آمریکا تعهد حکومت افغانستان در مبارزه با فساد را زیر سوال برد

پس از آزادی یکی از مسئولان پیشین کابل بانک از زندان، سفیر آمریکا در افغانستان علناً تعهد حکومت این کشور را در مبارزه با فساد زیر سوال برد. گفته می‌شود که خلیل‌الله فروزی در بدل پرداخت میلیون‌ها دالر از زندان آزاد شده است.

به گزارش شانا به نقل از دویچه‌وله؛ پیش از این، رسانه‌های افغانستان به نقل از رحمت‌الله نبیل، یکی از رقبای انتخاباتی رئیس جمهور اشرف غنی، گزارش داده بودند که خلیل الله فروزی، رئیس پیشین اجرایی کابل بانک در قبال پرداخت مبلغ ۳۰ میلیون دالری به کمپاین انتخاباتی اشرف غنی از زندان به خانه منتقل شده است و آنجا باقی دوران زندانش را می‌گذراند.

در پی نشر این ادعا، جان باس، سفیر ایالات متحده آمریکا در افغانستان، تعهد حکومت افغانستان در مبارزه با فساد را به طور علنی زیر سوال برد.

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهور افغانستان به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت که این گزارش‌ها را «یک دروغ کلان» است و حکم زندان فروزی به علت بدترشدن وضعیت صحی‌اش به حبس خانگی تبدیل شده است.

این اظهارات ایالات متحده باعث تنش بیشتر روابط با حکومت افغانستان می‌شود. در حال حاضر فرستاده ویژه ایالات متحده آمریکا و طالبان در حال مذاکره هستند و به یک توافق احتمالی نزدیک شده‌اند. طالبان حکومت غنی را دست نشانده ایالات متحده آمریکا می‌دانند و از مذاکره با آن خودداری می‌کنند.

صدیقی در واکنش به گفته‌های سفیر آمریکا که در تویتر نشر شده نوشت: «راستش را بگویم، من از دیدن این اظهارات بسیار غمگین شده‌ام.»

رسوایی بانکی «کابل بانک» در سال ۲۰۱۰ توجه رسانه‌های جهانی را جلب کرد و آزمونی بود برای حکومت افغانستان تا توانایی و اراده اش را برای رویایی با فساد گسترده در کشور نشان دهد.

در پی این رسوایی، بزرگ‌ترین بانک خصوصی افغانستان تقریباً فروپاشید. فروزی و شیرخان فرنود، رئیس پیشین این بانک به زندان فرستاده شده و محکوم به پرداخت بیش از ۸۰۰ میلیون دالر شدند.

فرنود اخیراً در زندان فوت کرد و سخنگوی غنی گفت که پس از این که سیستم عدلیه وضعیت صحی فروزی را مورد بررسی قرار داد، رئیس جمهور با تبدیل حکم او به حبس خانگی موافقت کرده است.

صدیقی در ادامه گفت که این اقدام «بشردوستانه» بوده و هدف اطمینان‌خاطر از زنده ماندن فروزی است تا او بتواند صدها میلیون دالر را پس بدهد.

صدیقی ادعای کمک فروزی به کمپاین انتخاباتی غنی را رد کرد و گفت: «اگر او این قدر پول داشت، پول‌هایی را که محکوم به پرداخت آن است، پس می داد.»

سخنگوی اشرف غنی گفت که از مدت زندان فروزی کمتر از یک سال باقی مانده است.

سفیر ایالات متحده آمریکا گفت که به علت این ادعاها «ناراحت» شده است. این ادعا را نخست رحمت‌الله نبیل، نامزد ریاست جمهوری و رئیس پیشین استخبارات افغانستان در هفته روان مطرح کرده بود.

سفیر آمریکا گفته است: «افغان‌های بی‌شماری در یک دهه گذشته به این علت متحمل سختی و رنج شده‌اند که کمک‌های پولی بین‌المللی برای منافع شخصی دزدیده شده‌اند.»

در گزارشی که در اوایل سال روان توسط دفتر بازرس کل ویژه ایالات متحده آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) منتشر شده بود، آمده است که افغانستان تا زمانی که راهی برای ادغام دوباره جنگجویان طالبان پیدا نکند و با «فساد داخلی» مبارزه نکند، برای صلح آمادگی ندارد. نهاد نامبرده بر میلیاردها دالر کمک آمریکا به افغانستان نظارت دارد.