اجتماعیافغانستانحقوق بشرگزارش

اعتراض یکی از فعالان مدنی به کوچ اجباری هزاره‌ها و شیعیان از خانه‌هایشان در ولایت بلخ

به گزارش رسانه‌ها، مقامات طالبان در چندین ولایت، هزاره‌های شیعه را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرده‌اند. از جمله در ولایت‌های دایکندی و  بلخ این اقدام به‌وضوح قابل مشاهده است.

در ولایت دایکندی به بیش از ۸۰۰ خانواده در ولسوالی‌های گیزاب و پاتو از سوی مقامات محلی طالبان دستور کوچ اجباری داده شده است. از آن میان تاکنون ۴۰۰ خانواده در روستای کندیر ولسوالی گیزاب خانه‌های خود را ترک کرده‌اند و ساکنان ۱۵ روستای دیگر برای تخلیه خانه‌ها و جایدادهای خود ضرب‌الاجل دریافت کرده‌اند. ساکنان روستاهایی که به اجبار باید خانه‌هاشان را ترک کنند از قوم هزاره و پیرو مذهب تشیع هستند.

براساس دستوری که از سوی امین‌الله زبیر، والی طالبان در این ولایت، برای تخلیه روستاها صادر شده است، نشان می‌دهد که او به افراد تحت امرش توصیه کرده است در صورتی که مردم در برابر این تصمیم ایستادگی کنند، از نیروی نظامی استفاده شود.

چند روز پس کوچ اجباری صدها خانواده شیعه هزاره در ولایت دایکندی، ساکنان شهرک هزاره‌نشین «ولی عصر» در مزارشریف نیز به عین وضعیت گرفتار شده‌اند. به گفته رسانه‌ها باشندگان شهرک ولی عصر مزارشریف از طرف طالبان حکم تخلیه سه روزه این شهرک را دریافت کرده‌اند.

یکی از باشندگان این شهرک به بی‌بی‌سی گفت از طرف طالبان حکم تخلیه سه روز این شهرک را دریافت کرده‌اند. وی افزود روز شنبه گروهی با حمایت و حکم محکمه اداره محلی طالبان از ساکنان شهرک ولی‌عصر خواستند خانه‌های خود را طی سه روز تخلیه کنند.

این ساکن شهر مزارشریف تاکید کرد بر اساس اسنادی که از اوایل سال‌های دهه هفتاد خورشیدی وجود دارد‌، ساکنان شهرک ولی‌عصر که عمدتا هزاره و شیعه هستند، طی دو دهه اخیر در این شهرک خانه‌ ساخته و در آن زندگی می‌کنند.

به گفته او، اداره محلی طالبان بدون توجه به اسناد حدود دو هزار خانواده در این محله، تنها بنا به شکایت افراد نزدیک به طالبان حکم صادر کرده‌اند.

امیرمحمد احساس، فعال مدنی و یکی از مدافعین حقوق بشر می‌گوید که با از مقامات محلی طالبان خواسته‌ است تا مردم را از حقوق اساسی و بشری‌شان محروم نکنند؛ اما می‌گوید توسط افراد این گروه ضرب‌وشتم شده است.

وی می‌گوید که انتخاب محل زندگی از حقوق اساسی و بشری هر انسان است که هیچ کسی حق نقض آن را ندارد. وی اعمال ضدبشری طالبان در ولایت‌های بلخ، دایکندی، قندهار و ارزگان را محکوم می‌کند و از سازمان‌های حقوق بشری می‌خواهد تا جلوی این چنین اقدامات ضد حقوق بشر را بگیرند و بر طالبان فشار وارد کنند.

بلخی

Chief Editor of Shana News Agency

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا