رئیس جمهور غنی ماه آینده به پاکستان خواهد رفت

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در مراسم عید فطر، گفت که ۶ سرطان به پاکستان سفر خواهد کرد. آقای غنی افزود: «دعوت عمران خان را جهت سفر به اسلام آباد پذیرفتم و به تاریخ شش سرطان به آن کشور سفر خواهم داشت.» او با اشاره به دیدارش اخیر خود با عمران خان، نخست وزیر پاکستان […]

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در مراسم عید فطر، گفت که ۶ سرطان به پاکستان سفر خواهد کرد.

آقای غنی افزود: «دعوت عمران خان را جهت سفر به اسلام آباد پذیرفتم و به تاریخ شش سرطان به آن کشور سفر خواهم داشت.»

او با اشاره به دیدارش اخیر خود با عمران خان، نخست وزیر پاکستان در حاشیه نشست سران سازمان همکاری‌های اسلامی در مکه، گفت که با وی نشست خوبی داشته است.

آقای غنی افزود: «با عمران خان نشست خوبی داشتیم، مجالس تشریفاتی نیاز نیست، باید مجالس عملی باشد.»

او در ادامه گفت که تدبیر، تحمل و تفکر منسجم نیاز است تا صفحه جدید تاریخی در مناسبات دو کشور گشوده شود و به دقت باید پیش برویم تا به یک نقشۀ کار عملی دست یابیم.

این در حالی است که روز جمعه (۱۰ جوزا) رئیس‌ جمهور غنی که برای حضور در نشست سازمان همکاری‌های اسلامی به عربستان سعودی رفته‌ بود، در حاشیۀ این نشست با عمران خان، نخست‌ وزیر پاکستان دیدار کرد.

دفتر نخست ‌وزیر پاکستان می‌گوید که طرفین درباره روابط دوجانبه میان افغانستان و پاکستان و نیز روند صلح گفت‌وگو کردند.

عمران‌ خان گفته ‌است که از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانستانی‌ها پشتیبانی می‌کند و در راستای تأمین صلح در افغانستان تلاش خواهد کرد.

در همین حال ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای اعلام کرده است که رئیس جمهور غنی و عمران خان درباره روابط دوجانبه، اتصال منطقه‌ای، تجارت، صلح و امنیت بحث کردند.

در خبرنامه آمده است که عمران خان وعده سپرده است تا مشکل پروازهای افغانستان از حریم فضایی پاکستان به هند را حل خواهد کرد.