رئیس استخبارات پاکستان، تغییر کرد

فیض‌حمید، جنرال تندرو پاکستانی به عنوان رئیس اداره استخبارات نظامی آن کشور (ISI) گماشته شد. به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از صدای آمریکا، جنرال حمید جاگزین جنرال عاصم منیر می‌شود که در اکتبر سال گذشته به این سمت گماشته شده بود. دفتر مطبوعاتی ارتش پاکستان با انتشار اعلامیه‌ای از تبدیلی مهم‌ترین نهاد استخباراتی آن […]

فیض‌حمید، جنرال تندرو پاکستانی به عنوان رئیس اداره استخبارات نظامی آن کشور (ISI) گماشته شد.

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از صدای آمریکا، جنرال حمید جاگزین جنرال عاصم منیر می‌شود که در اکتبر سال گذشته به این سمت گماشته شده بود.

دفتر مطبوعاتی ارتش پاکستان با انتشار اعلامیه‌ای از تبدیلی مهم‌ترین نهاد استخباراتی آن کشور خبر داده است؛ اما جزئیات بیشتری ارایه نکرده است.

روزنامه «دان» پاکستان گزارش داده است که جنرال حمید در گذشته به عنوان رئیس امنیت داخلی آی‌اس‌آی کار کرده است و یکی از معتمدترین افراد قمر جاوید باجوه، رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان است.

مقام‌های نظامی پاکستان گفته‌اند که جنرال عاصم منیر، رئیس برکنارشده آی‌اس‌آی به عنوان فرمانده قول اردوی گجرانوالۀ پاکستان به کار ادامه خواهد داد.

گزینش رئیس آی‌اس‌آی که دوره کاری آن سه سال است از صلاحیت صدر اعظم پاکستان است، اما شخصی که به این سمت گماشته می‌شود باید مورد تایید رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور نیز باشد.

پس از اعلام استقلال پاکستان در سال ۱۹۴۷ میلادی، ارتش این کشور در حدود نصف این مدت در راس قدرت بوده و حتی در جریان کار حکومت‌های غیرنظامی نیز با صلاحیت‌ترین نهاد دولتی بوده است.

ارتش و ادارۀ استخبارات پاکستان همواره به حمایت، آموزش و تجهیز تندروان ضد افغانستان و هند متهم شده است؛ اما اسلام‌آباد پیوسته این اتهامات را رد کرده است.