خبرگزاری شانا
|شانا در شأن مردم افغانستان|

ترکیه مرزها را می‌گشاید یونان کنترل مرزهای آبی و زمینی را تشدید می‌کند

در پی انتشار خبرهایی مبنی بر تصمیم آنکارا برای باز کردن دروازه‌های خروجی خود به روی پناهجویان، یونان روز جمعه اعلام کرد بر شدت تدابیر امنیتی و گشت‌زنی‌ها و کنترل مناطق مرزی خود با ترکیه می‌افزاید.

17

به گزارش شانا به نقل از یورونیوز؛ تصمیم آنکارا برای برداشتن موانع پیش روی پناهجویان جهت عزیمت به سوی اروپا پنج‌شنبه‌شب در شورای عالی امنیت ملی ترکیه و پس از کشته شدن ۳۳ سرباز ترک در حمله ارتش سوریه به مواضع شورشیان در استان ادلب اتخاذ شده است.

به گفته یک منبع پولیس در یونان، در پی خبرهای منتشر شده مبنی بر تلاش مهاجران برای عبور از مرز ترکیه، شمار نیروهای گشتی این کشور به میزان دو برابر افزایش یافته و در داخل یونان نیز فراخوان عمومی برای آمادگی جهت مقابله با ورود احتمالی مهاجران اعلام شده است.

پولیس یونان در ادامه تصریح کرد که «همه چیز در حال حاضر تحت کنترل است و هیچ‌گونه جای نگرانی وجود ندارد.»

از سوی دیگر منابع دولتی در یونان نیز روز جمعه اعلام کردند که مرزهای دریایی و زمینی خود را با ترکیه تنگ‌تر کرده و در خصوص تصمیم آنکارا برای برداشتن موانع رسیدن پناهجویان به اروپا با اتحادیه اروپا و ناتو در تماس هستند.

یونان در اوج بحران مهاجرتی سال ۲۰۱۵ دروازه اصلی ورود پناهجویان به اروپا بود که عمدتاً از ترکیه وارد این کشور شده بودند.

موج مهاجرت به اروپا از این طریق پس از توافق آنکارا با اتحادیه اروپا بر سر ایجاد مانع برای خروج پناهجویان از این کشور به شکل قابل‌ملاحظه‌ای فروکش کرد.

این در حالی است که خبرگزاری دولتی دی‌پی‌ای در ترکیه در گزارشی اعلام کرده است که حدود سیصد پناهجو که در میان آن‌ها تعدادی زن و کودک نیز دیده می‌شوند در شمال غربی این کشور به سوی مرز یونان در حرکت هستند.

روتیرز نیز به نقل از خبرنگاران خود اعلام کرده است که گروه‌هایی از پناهجویان ساکن در ترکیه را به سوی مرزهای این کشور با بلغارستان و یونان حرکت کرده‌اند.

گفتنی است که نخست‌وزیر یونان روز پنجشنبه نیز اعلام کرده بود که کشورش مرزهای خود را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به جزایر دریای اژه، جایی که هزاران مهاجر در شرایطی نامناسب در انتظار پاسخ مناسب به درخواست پناهندگی به سر می‌برند، تقویت می‌کند.

کُد خبر:9417

برچسب‌ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط