اخبار هیدراسلایدافغانستانبین‌المللیحقوق بشرزنانگزارش

تأکید بر «حقوق بشر» و به‌ویژه «حقوق زنان افغانستان» در نشست آستانه

در نشست منطقه‌ای آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا، رئیسان جمهور قراقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و رئيس شورای اروپا، شرکت کرده بودند.

به گزارش شانا به نقل از طلوع‌نیوز؛ شرکت‌کنندگان نشست منطقه‌ای پنج کشور آسیای مرکزی و شورای اروپا در اعلامیه‌ مشترک بر تامین حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان و اقلیت‌ها در افغانستان، تاکید کردند.

آنان فراهم‌سازی کمک‌های بشردوستانه به افغانستان را در وضعیت کنونی یک نیاز دانسته‌اند.

در این اعلامیه آمده است: «اشتراک‌کنندگان نگرانی مشترک خود را درباره وضعیت افغانستان ابراز و بر نیاز به گسترش تعامل در فراهم‌سازی کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید کردند. اشتراک‌کنندگان بر اهمیت احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی همه افغانستانی‌ها به‌ویژه زنان، دختران و اقلیت‌ها و ایجاد یک حکومت فراگیر تاکید کردند.»

این نشست روز پنج‌شنبه در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد. آگاهان مسایل سیاسی، برگزاری نشست‌های منطقه‌ای را در باره افغانستان مهم می‌دانند.

امارت اسلامی پیش از این اطمینان داده است که حقوق همه شهروندان در کشور محفوظ است؛ اما گزارش‌های بسیاری از نقض حقوق بشر و حقوق زنان در مناطق مختلف کشور، منتشر شده است.

در نشست منطقه‌ای آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا رئیسان جمهور قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و شارل میشل، رئيس شورای اروپا شرکت کرده بودند؛ اما از امارت اسلامی هیچ نماینده‌ای در این نشست حضور نداشت.

دکمه بازگشت به بالا