اجتماعیاخبار هیدراسلایدافغانستانزنانعکسگزارش

افشای مذاکرات محرمانه نخست‌وزیر قطر با رهبر طالبان

نخست وزیر قطر در ماه جاری با رهبر عالی طالبان مذاکرات محرمانه‌ای را برای حل تنش با جامعه بین المللی انجام داد که نشان‌دهنده تمایل جدید طالبان برای گفتگو درمورد راه‌های پایان دادن به انزوای آنها است.

به گزارش شانا به نقل از شفقنا، به نقل از رویترز؛ یک منبع مطلع اما ناشناس گفت: نشست 12 می در شهر قندهار در جنوب افغانستان بین محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر و هبت‌الله آخوندزاده اولین دیداری است که رهبر منزوی طالبان با یک رهبر خارجی برگزار کرده است.

این منبع گفت که دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در جریان گفتگوها قرار گرفته و در حال هماهنگی روی همه موضوعات مورد بحث توسط این دو، از جمله ادامه گفتگو با طالبان است.

این منبع که نخواست نامش فاش شود، گفت که از دیگر موضوعاتی که شیخ محمد با هبت‌الله مطرح کرده است، نیاز به پایان دادن به ممنوعیت تحصیل دختران و اشتغال زنان توسط طالبان است.

این منبع همچنین افزود: این دیدار بسیار مثبت بوده و هبت‌الله بسیار علاقه‌مند به ادامه گفتگو با جامعه جهانی بود. در این دیدار شیخ محمد با هبت‌الله در مورد نیاز به رفع ممنوعیت‌های تحصیل و اشتغال زنان، از جمله ممنوعیت کار آنها برای آژانس‌های سازمان ملل و دیگر گروه های بشردوستانه صحبت کرده است.

طالبان در ماه مارس 2022 دختران را از تحصیل در دبیرستان/ لیسه منع کرد و در ماه دسامبر این ممنوعیت را به دانشگاه‌ها نیز تعمیم داد.

نخست‌وزیر قطر و سرکرده طالبان همچنین در مورد تلاش‌ها برای رفع بحران انسانی در افغانستان گفتگو کردند. شیخ محمد که به عنوان وزیر امور خارجه قطر نیز فعالیت می‌کند، در همان روز با ملاحسن آخوند، نخست‌وزیر طالبان، به طور علنی در قندهار دیدار کرده است. در این دیدار، رئیس سرویس اطلاعاتی قطر هم حضور داشته است.

دکمه بازگشت به بالا