اختلاس ۶۰۰ میلیون افغانیگی در وزارت داخله

طلوع‌نیوز می‌گوید به اسنادی دست یافته است که بیانگر اختلاس ششصد میلیونی در پیمان خریداری‌های گوشت برای وزارت امور داخله است. به گفته طلوع‌نیوز، منابعی در وزارت امور داخله می‌گویند که در پیمان خریداری‌های گوشت این وزارت تنها در یک سال ششصد میلیون افغانی اختلاس شده است. گفتنی است که وزارت داخله در پیوند با […]

طلوع‌نیوز می‌گوید به اسنادی دست یافته است که بیانگر اختلاس ششصد میلیونی در پیمان خریداری‌های گوشت برای وزارت امور داخله است.

به گفته طلوع‌نیوز، منابعی در وزارت امور داخله می‌گویند که در پیمان خریداری‌های گوشت این وزارت تنها در یک سال ششصد میلیون افغانی اختلاس شده است.

گفتنی است که وزارت داخله در پیوند با این اختلاس میلیونی ۲۲ تن از کارمندان بلندپایه و پایین‌رتبه این وزارت را بازداشت کرده است.

گفته شده است که  پیمان خریداری گوشت وزارت امور داخله با شرکت شجاع آبدره و حامد، امضا شده است و مجموع پیمان‌های این شرکت با وزارت امور داخله بیش از یک میلیارد و یکصد میلیون افغانی بوده است.

حاجی محمد رسا، مالک این شرکت است و با سه تن از دبیران دفترش بازداشت شده‌اند.

منابعی می‌گویند که مالک و کارمندان این شرکت، مهر وزارت امور داخله را جعل کرده بودند و در تبانی با فرماندهان پولیس ولایت‌ها و با ساختن سندهای جعلی دست به این اختلاس‌ها زده‌اند.

این اختلاس چگونه انجام شده است؟

کارمندان شرکت شجاع آبدره و حامد، به فرماندهی پولیس یک ولایت ۵۰۰۰ کیلوگرام گوشت می‌دهند؛ اما در سند با امضای فرمانده پولیس همان ولایت ۱۰ هزار کیلوگرام می‌رسانند؛ اما در حالت‌هایی که فرمانده پولیس توافق نمی‌کند این شرکت با مهرهای جعلی وزارت سندهای تازه می‌سازند و آن‌ها را مهر می‌زنند.

چنان که در یکی از رویدادها در ولایت ننگرهار ۵۷۴۱۳  کیلوگرام گوشت خریداری شده است، اما  در سند آمده است که این شرکت ۹۲۶۴۸ کیلوگرام سپرده است.

این اختلاس میلیونی از سفره سرباز با کمک کسانی در معنیت تامیناتی وزرات امور داخله و برخی دیگر از کارمندان و مقام‌های این وزارت صورت گرفته است.

وزارت امور داخله ۲۲ تن از کارمندانش را به اتهام این اختلاس بازداشت کرده است و از لوی سارنوالی خواسته است که ۸ تن از این بازداشت‌شد‌گان را ممنوع‌الخروج اعلام کند.

حارث سراج، سرپرست معنیت تامیناتی، نصیر زید، رئیس مالی، میرویس جان‌باز، سرپرست ریاست لوجستیک و ۵ مقام پیشین این وزارت از کسانی هستند که وزارت امور داخله خواستار ممنوع‌الخروج شدن آنان از سوی لوی سارنوالی شده است.

سندها نشان می‌دهند که بیش از ۹۰ درصد این اختلاس‌ها در ولایت‌های کابل، پروان، ننگرهار، کاپیسا، پنجشیر، بغلان، نورستان و لغمان صورت گرفته است.