ابوبکر البغدادی: ما انتقام می‌گیریم

به گزارش شانا نیوز به نقل از یورونیوز، ابوبکر البغدادی، رهبر گروه داعش در تازه‌ترین پیام ویدیویی خود پس از ۵ سال اعلام کرده است که این گروه «انتقام کشته‌شدگان و زندانیانش» را خواهد گرفت. این برای نخستین‌بار از سال ۲۰۱۴ میلادی است که رهبر داعش یک پیام ویدیویی منتشر می‌کند. وی برای اولین‌بار ۵ […]

به گزارش شانا نیوز به نقل از یورونیوز، ابوبکر البغدادی، رهبر گروه داعش در تازه‌ترین پیام ویدیویی خود پس از ۵ سال اعلام کرده است که این گروه «انتقام کشته‌شدگان و زندانیانش» را خواهد گرفت.

این برای نخستین‌بار از سال ۲۰۱۴ میلادی است که رهبر داعش یک پیام ویدیویی منتشر می‌کند. وی برای اولین‌بار ۵ سال پیش در یک ویدیو در حال سخنرانی در مسجد نور موصل ظاهر شد و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

وی در پیام اخیر خود که تاریخ دقیق ضبط آن مشخص نیست گفت که این گروه در ۸ هشت کشور مختلف ۹۲ عملیات انجام داده است.

رهبر داعش تاکید می‌کند که این گروه به «انتقام» خود ادامه می‌دهد و «نبرد طولانی با غرب» در راه است.

در این ویدیوی ۱۸ دقیقه‌ای که از طریق کانال تلگرامی «الفرقان» از ارگان‌های خبری داعش منتشر شده، آمده است که حملات سریلانکا در روز عید پاک «انتقام شکست در باغوز» بود.

این تصاویر نشان می‌دهد که رهبر داعش برای تعدادی از اعضای این گروه که صورتشان مشخص نیست سخن می‌گوید و در دستانش دفترچه‌هایی را دارد که نام برخی از کشورها از جمله سومالی و ترکیه دیده می‌شود. به نظر می‌رسد این دفترچه‌ها، گزارش‌هایی از حملات اعضای داعش در این کشورها باشد.

در این ویدیو البغدادی ادعا می‌کند که نیروهای داعش مشغول «جنگی فرسایشی» هستند تا به این ترتیب انتقام همرزمان کشته یا زندانی شدۀ خود را بگیرند. او از آن دسته از ستیزه‌جویان که در غرب آفریقا حضور دارند می‌خواهد که حملات خود را علیه «جنگ صلیبی فرانسه و متحدانش» چند برابر کنند.

ابوبکر البغدادی تاکنون چندین بار پیام‌های صوتی خطاب به هوادارنش منتشر کرده و از آنها خواسته است تا «جهاد» را ادامه دهند.

محل پنهان شدن او از زمان سقوط حکومت اسلامی در موصل و رقه و سپس شکست پیاپی نیروهای داعش در سوریه، همچنان نامشخص است. پیش از این بارها اعلام شده بود که رهبر داعش کشته یا به شدت زخمی شده است. از جمله در سال ۲۰۱۷ میلادی روسیه اعلام کرده بود که درباره مرگ وی تحقیق می‌کند.

هنوز سیا، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا درباره این ویدیو اظهارنظر نکرده است. پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از شکست کامل داعش در سوریه خبر داده بود.