افزایش ۴۰ درصدی بهای دام‌ها در افغانستان در آستانه عید قربان

به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری فارس، همزمان با فرارسیدن عید قربان، شماری از ساکنان شهر کابل می‌گویند که بهای دام‌ها به ویژه گاو و گوسفند، تا ۴۰ برابر نسبت به سال گذشته، افزایش یافته‌ است.

امروز (یک‌شنبه، ۲۰ اسد) برابر است با روز نخست عید قربان؛ کابل معمولأ ۳ روز از این عید تجلیل می‌کند.

ساکنان پایتخت، برای تجلیل از عید قربان، گوسفند و یا گاو قربانی می‌کنند و به همین علت، بهای این دام‌ها در کابل افزایش یافته‌ است. دامداران در کابل، می‌گویند که هم‌اکنون یک گوسفندی که برای قربانی استفاده شود، از هفت تا بیست هزار افغانی قیمت دارد.

این دامداران اما می‌گویند که خریدار نیز امسال کم است.

«فضل الحق»، یکی از این دامداران می‌گوید که نسبت به پارسال، امسال دام بسیار زیاد است اما خرید بسیار کم است، با این حال من نتوانستم چیزی بفروشم.

شماری از پایتخت‌نشینان، از افزایش بهای دام‌ها در آستانۀ عید، انتقاد می‌کنند.

زلمی، ساکن کابل گفت: پارسال قیمت دام خوب بود، امسال که فراوانی نیز است و کشت و کار هم خوب بود، جنس قیمت بالاست.

احمدشاه، ساکن دیگر کابل نیز گفت: پیش‌تر من یک گاو را انتخاب کردم برای من شصت و پنج هزار افغانی قیمت دارد، در حالی که من در عید گذشته همین نوع گاو را چهل هزار خریده بودم.

در این میان، وزارت کشاورزی و آبیاری افغانستان می‌گوید که به علت بارندگی‌های فراوان امسال و افزایش تولید غله دامداران امسال ناگزیر نیستند که به هر قیمتی دام‌های خود را بفروشند.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت کشاورزی و آبیاری افغانستان گفت: فصل فروش دام در ایام عید قربان است، به همین خاطر قیمت‌ها بالا می‌رود.

سال گذشته خشک‌سالی‌ها بهای دام‌ها را به‌صورت کم‌سابقه‌ای در افغانستان کاهش داده بود. دامداران بخشی از دام‌های خود را از دست دادند و بخشی از آن‌ها را به علت نبود علوفه به بهای بسیار ناچیز فروختند.

به نوشته طلوع نیوز، براساس آمارهای وزارت کشاورزی و آبیاری افغانستان، در حال حاضر در حدود ۳۰ میلیون دام در این کشور پرورش داده می‌شود که ۲۱ میلیون آن را گوسفند و بز تشکیل می‌دهند.