اجتماعیاخبار هیدرافغانستانشهروندانگزارش

کارگران و کودکان؛ اولین قربانیان پیامدهای اقتصادی کرونا

سازمان ملل هشدار داد تعداد افرادی که از پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا می‌میرند، به احتمال زیاد بیش از شمار افرادی خواهد شد که براثر ابتلا به خود این ویروس فوت می‌کنند.

به گزارش شانا به نقل از یورونیوز؛ این هشدار از سوی دیوید بیزلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا در مقابل اعضای شورای امنیت سازمان ملل اعلام شد.

او تأکید کرد که بر اساس بررسی‌ها، پیامدهای اقتصادی شیوع بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» باعث می‌شود که ۱۳۰ میلیون نفر دیگر تا پایان سال در آستانه گرسنگی قرار بگیرند.

کارگران و کودکان؛ اولین قربانیان پیامدهای اقتصادی کرونا

بنا به اعلام این نهاد، کارگران فقیر به دلیل کاهش گردشگری و صادرات در سطح جهان، کاهش قیمت نفت و حذف کمک‌های خارجی بیشترین آسیب را خواهند دید.

خطر گرسنگی، کودکانی را که به دلیل اجرای قرنطینه سراسری در بسیاری از کشورها از حضور در مکتب‌ها محروم شده‌اند بیشتر از دیگران تهدید می‌کند. بسیاری از این کودکان مهم‌ترین وعده غذایی روزانه خود را در مکتب‌ها صرف می‌کردند.

او با تأکید بر اینکه سازمان ملل متحد و کشورهای عضو فرصت اندکی برای جلوگیری از تلف شدن «صدها هزار نفر» براثر گرسنگی ناشی از شیوع ویروس کرونا دارند گفت که بشر به دلیل «همه‌گیری گرسنگی» در آستانه «بدترین بحران انسانی پس از جنگ جهانی دوم» قرار دارد.

بنا بر اعلام دیوید بیزلی، اکنون وقوع قحطی در بیش از ۳۰ کشور جهان به دلیل جنگ و مناقشات نظامی، بحران اقتصادی و فجایع طبیعی به «یک احتمال واقعی و خطرناک» تبدیل شده است و هم‌اکنون در حداقل ۱۰ کشور، بیش از یک میلیون نفر در آستانه گرسنگی قرار دارند.

به گفته مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا، پیش از شیوع ویروس کرونا ۸۲۱ میلیون نفر از ساکنان کره زمین با گرسنگی مزمن و ۱۳۵ میلیون نفر با «سطحی بحرانی از گرسنگی یا بدتر» روبرو بودند.

او از جنگ در سوریه و یمن، بحران اقتصادی در لبنان و هجوم ملخ‌ها به محصولات کشاورزی در شرق آفریقا به عنوان عواملی یاد کرد که حتی پیش از شیوع کرونا و تبعات اقتصادی آن، سال ۲۰۲۰ را به سالی «خطرناک» از نظر سطح گرسنگی در جهان تبدیل کرده بود.

بنا به اعلام برنامه جهانی غذا کشورهای یمن، کنگو، افغانستان، ونزوئلا، اتیوپی، سودان جنوبی، سوریه، سودان، نیجریه و هائیتی ۱۰ کشوری بودند که از نظر قحطی و گرسنگی در سال ۲۰۱۹ میلادی شدیدترین بحران را در مقایسه با دیگر کشورها تجربه کردند.

بازدیدها: 0

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید