اسلایدافغانستاناقتصادیگزارش

امضای موافقت‌نامه همکاری راهبردی افغانستان و ترکمنستان

مجلس شورای ملی ترکمنستان موافقت‌نامه همکاری استراتژیک میان این کشور و افغانستان را تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از فارس مجلس شورای ملی ترکمنستان تصویب موافقت‌نامه همکاری استراتژیک میان این کشور و افغانستان را تصویب کرد.

بر اساس این گزارش، این سند در ابتدای سال جاری توسط روسای جمهور ترکمنستان و افغانستان – «قربانقلی بردی محمداف» و «محمد اشرف غنی» در عشق‌آباد امضا شد.

افزون بر این، توافقنامه‌هایی در زمینه همکاری‌های گمرکی و ترافیک هوایی، همکاری ریلی، توافقنامه همکاری در بخش نفت و گاز و افزایش حجم برق ترکمنستان به ولایت هرات به امضای مقامات ارشد دو کشور رسیده بود.

یک یادداشت تفاهم نیز برای ساخت خط راه آهن  بین «آقینه اندخوی» به تصویب رسید و قوانین برای سازماندهی ارتباط راه آهن میان ایستگاه‌های سرخابات، تورغندی در مرز مشترک کشور مورد تائید مقامات دو کشور رسید.

افغانستان و ترکمنستان در تلاش گسترش تجارت از طریق خط آهن نیز هستند. دو کشور تلاش دارد با ساخت خط آهن آقینه – اندخوی زمینه را برای تجارت ارزان فراهم کنند.

قسمتی از راه لاجورد که افغانستان را به آسیای مرکزی، ترکیه و اروپا وصل می‌کند از ترکمنستان گذشته است. ساخت خط آهن و تسهیل تجارت با ترکمنستان سبب می‌شود تا افغانستان از تجارت از مسیر لاجورد بیشتر بهره ببرد.

بلخی

Chief Editor of Shana News Agency

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا