۷ دلیل برای اینکه بیشتر در طبیعت بمانید

۱. رهایی از مضرات تلفن همراه

در دل ناکجاآباد، خبری از برج‌های آنتن تلفن‌های همراه نیست و صادقانه بگویم این موضوع اتفاقی عالی است. دائماً به صفحه نمایشگر چشم‌دوختن اثر بسیار بدی روی سلامتی‌تان می‌گذارد. تحقیقات نشان می‌دهد استفاده بیش‌ازحد از فناوری اضطراب فرد را افزایش می‌دهد و از کیفیت خواب او می‌کاهد.

جداشدن از شبکه‌های اینترنتی و تلفن‌های همراه برای سلامت جسمتان هم مفید است؛ چراکه استفاده افراطی از نمایشگرها موجب گردن‌درد یا حتی برخی از مشکلات عصب‌شناختی می‌شود. وقتی دور از این ابزارها باشید، بدنتان از فشار آن‌ها کمی خلاص می‌شود.

البته دورماندن از این نوع محرک‌ها آسان نیست و ما به این فضا مرتبط و متصل شده‌ایم. منتها اتصالی که اغلب از فناوری‌ها ناشی می‌شود، نه‌تنها مصنوعی است و رضایتی به دنبال ندارد، بلکه آژیر خطری است که نشان می‌دهد زمان آن رسیده به اتصال و رابطه‌های واقعی بیندیشیم. حتی باید گفت وضعیت وخیم‌تر از چیزی است که تصور می‌کنیم. در واقع، باید بگویم زمان آن رسیده که مغزمان را دوباره آموزش دهیم تا مهارت ما را در داشتن روابط واقعی بالا ببرد.

کمپینگ این فرصت را به شما می‌دهد تا با دوری از گوشی‌تان به این ارتباط واقعی دست یابید. وقتی در محیطی دور از صفحه‌های نمایشی باشید که اطرافتان را احاطه کرده‌اند، می‌توانید با ذهنی باز و روشن به دنیای واقعی بازگردید و این بهترین و باارزش‌ترین فایده کمپینگ است.

کمپینگ بهترین زمان برای خاموش‌کردن تلفن همراه است تا بدین‌ترتیب، ذهن و بدنتان به آرامشی که لایقش‌اند برسند.

۲. داشتن خواب بهتر از فواید کمپینگ

داشتن خواب بهتر و تماشای طلوع صبح، یکی از فواید کمپینگ

طبیعت و جنگل در بهبود خوابتان معجزه می‌کنند. بنا بر تحقیقی که سال ۲۰۱۳ در دانشگاه کلرادو بولدر انجام شد، هرچه بیشتر برنامه خوابتان را با نور خورشید تنظیم کنید، بهتر به خواب می‌روید و در زمان مناسب از خواب بیدار می‌شوید.

محققان یک هفته وضعیت خواب افرادی را که به اردو می‌رفتند بررسی کردند و دریافتند ریتم شبانه‌روزی بدن افراد، وقتی دور از نور مصنوعی و در دل طبیعت می‌خوابند، دوباره تنظیم می‌شود و آن‌ها کمتر احساس خستگی و خواب‌آلودگی می‌کنند.

ساعت اصلی مغز برای تعیین زمان روز، از نور استفاده می‌کند. وقتی بیشتر روزتان را در فضای داخلی خانه باشید، نور کمی از خورشید به شما می‌رسد. شب‌ها هم که در معرض نورهای شدید مصنوعی هستید. این شرایط باعث گیجی و گنگی ساعت بدنتان می‌شود و زمان خوابتان را ۱ ساعت یا بیشتر به تعویق می‌اندازد.

هنگام کمپینگ، حداقل ۱۳ برابر بیشتر از زمان معمولی در معرض نور روز قرار می‌گیرید، که پاداشش خواب خوب شبانه است.

۳. رسیدن به حال روحی بهتر

بودن در فضای بیرون از خانه و در طبیعت، به‌ویژه اگر شهرنشین هستید، برای حفظ سلامت ذهنتان ضروری است. محققان دانشگاه میشیگان در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که فقط چند دقیقه پیاده‌روی در طبیعت از علائم افسردگی که در شهرنشینان رایج است می‌کاهد. در تحقیقی دیگر در این زمینه، محققان دانشگاه استنفورد دریافتند گذراندن وقت در فضای بیرون از خانه جلوی نشخوار ذهنی را نیز می‌گیرد. نشخوار ذهنی تفکر منفی وسواسی است که در نهایت به مشکلات ذهنی منجر می‌شود.

در واقع، طبیعت‌گردی سم‌زدای ذهن است. بنا بر تحقیقی از دانشگاه چیبا در ژاپن، محققان دریافتند پیاده‌روی در یک منطقه جنگلی از مقدار هورمون استرس کورتیزول در بدن و میزان ضربان قلب می‌کاهد و فشار خون بالا را درمان می‌کند. در واقع، تمام این مزایا فقط پس از ۱۵ دقیقه پیاده‌روی در طبیعت رخ می‌دهد. حالا فرض کنید ۳۶ ساعت یا بیشتر در طبیعت باشید!

کمپینگ درست مانند ماساژ ذهن می‌ماند. حتی اگر در سفر همه‌چیز خلاف چیزی باشد که می‌خواهید، بازهم با احساس تازه و خوب به خانه برمی‌گردید.

۴. احساس شکوه و عظمت

احساس شکوه و عظمت از تماشای ستارگان در شب، یکی از فواید کمپینگ

ما انسان‌ها به‌دنبال شگفتی‌ها هستیم، تا جایی که مثلاً هنگام غروب خورشید می‌ایستیم و غرق در تماشای آن می‌شویم یا در شب به ستارگان خیره می‌شویم. برای مشاهده شگفتی‌های دنیا، هیچ جایی بهتر از طبیعت و کمپینگ را نمی‌توانید بیابید. حتی تحقیقات نشان داده است که لحظات الهام‌بخش و باشکوه ما را شادتر و مبتکرتر می‌کند. شاید به همین دلیل است که کمپینگ در طبیعت می‌تواند درمانی برای خلاقیت ازدست‌رفته باشد.

۵. سوزاندن کالری

پیاده‌روی روی زمین خاکی بخشی از تجربه کمپینگ و برای سلامتی‌تان عالی است. این پیاده‌روی به‌طور بالقوه می‌تواند به‌خوبی بیش از ۵۰۰ کالری از چربی‌های بدنتان را بسوزاند. ناگفته نماند که بررسی‌های علمی نشان می‌دهد این فعالیت حتی می‌تواند حال روحی‌تان را نیز بهبود بخشد.

بهتر است از کمپینگ و پیاده‌روی در مسیرهای شاد و دیدنی استقبال کنید.

۶. تقویت سیستم ایمنی بدن

دانشمندان دانشگاه ایلینوی در بررسی فواید طبیعت روی سلامتی بدن دریافتند که نیروی ذِنی که از طبیعت دریافت می‌کنید، سیستم ایمنی بدنتان را تقویت می‌کند. ذِن در مکتب بودایی به‌معنای یافتن طبیعت اصلی و ذاتی خود است. وقتی در طبیعت آرام هستید، بدنتان انرژی موردنیاز سیستم‌های بدنتان (مانند سیستم ایمنی بدن) را تأمین می‌کند و در نهایت، سلامت بدنتان به‌مدت طولانی حفظ می‌شود.

بنا بر بررسی‌های محققان، قرارگرفتن در فضای بیرون از خانه شما را در معرض باکتری‌های سالم، ترکیبات ضدمیکروبی رهاشده از گیاهان (به‌نام فیتون‌سایدز/ Phytoncides) و نور خورشید (تولیدکننده ویتامین دی) قرار می‌دهد که تمامی آن‌ها برای سلامتتان مفیدند.

۷. پیاده‌روی در جنگل، ورزشی به‌دور از خستگی

پیاده‌روی، یکی از فواید کمپینگ

اگر در کمپینگ‌تان برنامه پیاده‌روی و دویدن بگنجانید، می‌توانید از این ورزش بدون اینکه خیلی احساس خستگی کنید لذت ببرید. این ورزش را با ورزش در باشگاه مقایسه کنید. ورزش در فضای بیرون و طبیعت انرژی بیشتری به شما می‌دهد و شادترتان می‌کند.

محققان دانشگاه اینسبروک در اتریش می‌گویند وقتی در طبیعت ورزش می‌کنید، با وجود اینکه تحرکتان در مقایسه با فضاهای درونی بیشتر است، کمتر خسته می‌شوید و حال روحی خوب و بهتری دارید.

لوازم موردنیاز هنگام کمپینگ

برای اینکه هنگام کمپینگ دچار مشکل نشوید، بهتر است یکسری از لوازم مناسب کمپینگ را با خود بردارید. این وسایل عبارت‌اند از:

زیرانداز؛

پشه‌بند؛

کیسه‌خواب؛

چراغ شارژی؛

چادر مسافرتی؛

اجاق‌گاز شارژی؛

کفش و لباس مناسب و کافی؛

قابلمه، بشقاب، کاسه، لیوان (هر وسیله‌ای که برای تهیه و صرف غذا نیاز دارید).

برای شروع، یک چادر مسافرتی کوچک ۲ نفره و مقاوم در برابر باران مناسب است؛ اما اگر تعدادتان بیش از ۲ نفر است، چادر مسافرتی بزرگ‌تری نیاز خواهید داشت.

  • منبع: وبسایت چطور