اخبار هیدراسلایدافغانستانزنانگزارشمکتب

سفیر امارات متحده عربی در سازمان ملل: مسدود بودن مکاتب در افغانستان، پذیرفتنی نیست

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در گفت‌وگو با یک رسانه ترکی گفته است که پس از ایجاد کارشیوه، مکتب‌های دخترانه بازگشایی خواهد شد؛ اما پس از قریب به یک‌ونیم سال از تسلط دوباره این گروه، تاکنون هیچ اقدام عملی برای بازگشایی مکاتب صورت نگرفته است.

به گزارش شانا به نقل از طلوع‌نیوز؛ لانا نسیبه، سفیر امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد، از امارت اسلامی می‌خواهد تا محدودیت بر زنان و دختران در افغانستان را بردارد.

این دیپلمات اماراتی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌گوید که اجازه نیافتن دختران به مکتب‌های متوسطه و لیسه در افغانستان پذیرفتنی نیست.

خانم نسیبه گفته است: «بیش از ۴۰۰ روز می‌شود که دختران بالاتر از صنف ششم در افغانستان از رفتن به مکتب‌ منع شده‌اند. هیچ اما‌واگری در این باره وجود ندارد. امارات متحده عربی این مسئله و شمار دیگر از محدودیت‌ها در افغانستان را قابل پذیرش نمی‌داند.»

همزمان با این، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در گفت‌وگوی خود با یک رسانه ترکی گفته است که پس از ایجاد کارشیوه، مکتب‌های دختران باز خواهد شد.

ذبیح‌الله مجاهد گفته است که برای «درست‌تر» شدن نصاب، مصونیت فیزیکی خانم‌ها و عزت و عفت‌شان و رفع تشویش خانواده‌ها و … تاکنون این مکاتب مسدود شده‌اند.

از سوی دیگر، صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان‌ ملل متحد از بسته ماندن مکتب‌های دخترانه در افغانستان ابراز نگرانی کرده است. این نهاد سازمان ملل می‌گوید که دور ماندن دختران از آموزش می‌تواند آن‌ها را با فقر روبرو کند.

اخیراً 27 کشور جهان در اعلامیه‌ای از طالبان خواسته‌اند تا هرچه زودتر مکتب‌های دختران بالاتر از صنف ششم را بازگشایی کنند؛ اما آنان فقط به وعده‌هایی که هرگز مشخص نیست کی تحقق خواهد پیوست، اکتفا کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا