اخبار هیدرعلم و فناوریگزارش

راز رشد مو با یک روغن!

به گزارش شانا به نقل از عصر ایران؛ طی سال‌های اخیر استفاده از روغن کرچک به‌عنوان راه‌حلی طبیعی برای رشد و تقویت سلامت مو شاهد روند افزایشی محبوبیت خود بوده است. روغن کرچک که دیرزمانی است در پزشکی سنتی استفاده می‌شود به نظر می‌رسد به افزایش رطوبت پوست سر، کاهش شوره سر، و نرمی و درخشانی مو کمک می‌کند.

تقویت رشد مو با استفاده از روغن کرچک

«وری ول هلث» می‌گوید که روغن کرچک که از دانه کرچک (Ricinus Communis) تهیه می‌شود سرشار از اسید ریسینولئیک است که مشخص شده این اسید چرب با التهاب مقابله می‌کند. زمانی که روی پوست سر استفاده می‌شود، به نظر می‌رسد روغن کرچک به تقویت سلامت فولیکول‌های مو و در نتیجه، تقویت رشد مو و همچنین محافظت در برابر ریزش مو کمک می‌کند.

فواید

همان‌گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، روغن کرچک در دنیای زیبایی طبیعی شاهد روند افزایشی محبوبیت خود بوده و طرفداران آن به این نکته اشاره دارند که استفاده از این‌ روغن می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی میزان رشد مو را افزایش دهد. حتی برخی ادعا کرده‌اند که استفاده ماهانه از روغن کرچک می‌تواند به رشد مو با نرخی پنج برابر بیشتر از میزان عادی منجر شود.

در حال حاضر، شواهد علمی چندانی برای پشتیبانی از این مسئله که روغن کرچک می‌تواند به تقویت رشد مو کمک کند، وجود ندارند.

پژوهش‌هایی جدید درباره تأثیر روغن کرچک بر انواع مختلف مشکلات مو انجام نشده‌اند. با این وجود، برخی پژوهش‌های قدیمی از جمله مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۳ در نشریه Journal of Cosmetic Science منتشر شد، نشان داد که روغن کرچک ممکن است با افزایش درخشندگی به بهبود شرایط ظاهری مو کمک کند.

چگونه استفاده کنیم؟

اگر به استفاده از روغن کرچک برای تقویت رشد موی خود علاقه‌مند هستید، می‌توانید چند قطره از این ‌روغن را روی پوست سر خود بمالید. همچنین، شما می‌تواند چند قطره از این ‌روغن را روی بخش میانی و نوک تارهای مو ماساژ دهید که ممکن است به محافظت در برابر شکستگی و بهبود بافت مو کمک کند.

اگرچه زمان‌بندی ایده‌آل برای ماسک‌های مبتنی بر روغن کرچک همچنان نامشخص است، اجازه دهید این روغن حدود دو ساعت روی سر باقی بماند. برای پیشگیری از ریزش روغن کرچک و لک شدن لباس یا چیزهای دیگر، شما می‌توانید تا زمانی که قصد شستن مو را دارید، سر خود را با یک کلاه حمام بپوشانید.

بسیاری از کارشناسان مراقبت از مو استفاده از روغن کرچک برای یک بار در هفته را توصیه کرده‌اند. استفاده با تکرر بیشتر می‌تواند به انباشت روغن روی سر و بروز مشکلاتی مانند کدر شدن مو منجر شود.

ازآنجایی‌که روغن کرچک بسیار سنگین و پاک کردن آن از روی مو اغلب دشوار است، دستورالعمل‌های درمانی مبتنی بر آن معمولاً رقیق کردن این روغن با روغن‌های گیاهی دیگر مانند روغن نارگیل یا جوجوبا را توصیه می‌کنند. ترکیب روغن‌ها می‌تواند به کاهش بوی قوی روغن کرچک نیز کمک کند که برای افراد بسیاری بوی ناخوشایندی است.

بهترین نوع روغن کرچک

طرفداران روغن کرچک اغلب انتخاب محصولات ارگانیک و تهیه شده از طریق پرس سرد را توصیه می‌کنند. گفته شده است که روغن‌های تهیه شده به روش پرس سرد از کیفیت بالاتر و محتوای مواد مغذی بیشتر نسبت به روغن‌های تهیه شده در دماهای بالاتر برخوردار هستند.

عوارض جانبی

برخی نگرانی‌ها درباره استفاده از روغن کرچک به‌عنوان درمانی برای مو وجود دارند که از آن جمله می‌توان به موی نمدی حاد – اختلالی نادر که در آن مو به یک توده سخت تبدیل می‌شود – منجر شود. ازآنجایی‌که این شرایط برگشت‌ناپذیر است تنها راه‌حل زدن مو در بخش‌های تحت تأثیر قرار گرفته است.

همچنین، باید به این نکته اشاره داشت که مصرف مقادیر زیاد روغن کرچک می‌تواند بسیار مضر بوده و محرکی برای برخی عوارض جانبی دیگر از جمله موارد زیر باشد:

اقدامات احتیاطی و نگرانی‌ها

ازآنجایی‌که روغن کرچک می‌تواند به ایجاد لکه منجر شود، بهتر است هنگام استفاده از آن روی مو از لباسی که نگران لک شدن آن نیستید، استفاده کنید. روغن کرچک می‌تواند موجب لک شدن حوله‌ها نیز شود، ازاین‌رو پیش از خشک‌کردن سر با حوله باید سر خود را به‌خوبی بشویید. به خاطر داشته باشید که ممکن است به دو بار شستشوی سر با شامپو برای پاک‌سازی کامل روغن کرچک نیاز باشد.

اگر برای مقابله با ریزش مو قصد استفاده از روغن کرچک را دارید، به خاطر داشته باشید که ریزش مو ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل سلامت زمینه‌ای باشد. ازاین‌رو، مراجعه به پزشک و بررسی دقیق شرایط در صورت مواجهه با ریزش مو بدون دلیلی مشخص پیش از هر اقدام دیگری اهمیت دارد.

دکمه بازگشت به بالا