دونالد ترامپ: چیز‌های خوبی در افغانستان در حال وقوع است

رئیس جمهور ایالات متحده امریکا یک بار دیگر درباره کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان صحبت کرد.

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا در مصاحبه با مجله تایمر امریکا، از احتمال کاهش نیروهای این کشور در افغانستان خبر می‌دهد و می‌گوید که قرار است شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به هشت‌هزار تن کاهش یابد.

رئیس جمهور امریکا بی‌ آنکه به گفت‌وگوهای صلح افغانستان اشاره کند و یا روشن‌تر سخن بگوید، می‌گوید که چیزهای خوبی در افغانستان در حال افتاق افتادن است.

آقای ترامپ، در گفت‌وگو با مجلۀ تایمز افزوده ‌است که نیروهای امریکایی در افغانستان از شانزده هزار به نُه‌هزار کاهش یافته ‌است و اکنون قرار است این شمار به هشت‌ هزار تن برسد.

خروج نیروهای خارجی از افغانستان، یکی از شرط‌های اصلی طالبان در گفت‌وگوهای صلح است.

اما شماری از آگاهان سیاسی و مقام‌های پیشین حکومت افغانستان، می‌گویند که باید در چگونگی گفت‌وگوهای صلح منافع ملی افغانستان درنظر گرفته شوند.

رنگین دادفر سپنتا، مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان می‌‎گوید که طالبان در نشست مسکو، با وضاحت گفتند که خواهان برقراری امارت اسلامی هستند. او افزود: «طالبان خود را به عنوان یک نیروی پیروز تلقی می‌کنند و پیشنهاد هیئت طالبان و ملا برادر که مسئول دفتر سیاسی آنان است در صحبت اخیر در مسکو که من نیز آنجا بودم این بود که بلی در امارت اسلامی افغانستان برای همه افغانستانی‌ها جای است؛ برای زنان هم است در چارچوب شرعیت اسلامی.»

این در حالی است که مرحله جدید گفتگوهای صلح میان نمایندگان طالبان و مقام‌های امریکایی در آینده نزدیک در دوحه پایتخت قطر آغاز می‌شود.

پیش از این، گفتگوها میان طالبان و زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، بیشتر درباره جدول زمانی خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از این کشور متمرکز بود.

دونالد ترامپ در مصاحبه با مجله تایمز گفته است که همه چیز در افغانستان به طور درست پیش می‌رود، حوادث خوب در حال وقوع‌اند و گروه تندرو داعش سرکوب شده‌ است.

رییس جمهور امریکا تاکید کرده که به همین علت نیروهای امریکایی که زمانی از ۱۶ هزار به ۹ هزار کاهش یافته بود، باید اکنون به ۸ هزار نفر در افغانستان برسند.