خطر قطع برق سیدنی در آتش‌سوزی استرالیا؛ صد هزار نفر خانه‌های خود را ترک می‌کنند

به گزارش شانا به نقل از یورونیوز؛ دولت استرالیا همچنین به دلیل آن‌که شعله‌های آتش در برخی مناطق جنوب شرقی مهارناپذیر هستند، در ایالت نیوساوت‌ولز که پرجمعیت‌ترین منطقه کشور است، وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

آتش‌سوزی‌های جنگلی بخش‌های وسیعی از استرالیا را در برگرفته و وزش باد خطر گسترش آن را در دو روز آخر هفته بیشتر کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ده‌ها هزار نفر از ساکنان مناطقی که در محاصره آتش هستند از بامداد روز شنبه ۴ فوریه (۱۴ جدی) به‌مرور منازل خود را ترک کردند و به سمت شهرهای دیگر رفتند.

روز جمعه سوم جنوری (۱۳ جدی) نیز حدود هزار نفر از ساکنان و دیگر افراد حاضر در شهر ساحلی کوچکی به نام مالاکوتا در محاصره آتش قرار داشتند با یک فروند کشتی نیروی دریایی ارتش از محل دور شدند. مالاکوتا در مکانی در میانه راه سیدنی به ملبورن قرار دارد و آسمان این شهر بر اثر دود ناشی از آتش‌سوزی سیاه شده است.

تاکنون ۶ میلیون هکتار از جنگل‌های جنوب شرقی استرالیا که معادل دو برابر مساحت کل کشور بلژیک است، طعمه حریق شده است. بااین‌حال کارشناسان می‌گویند با توجه به پیشروی جبهه‌های آتش، احتمال دارد ابعاد فاجعه از این هم گسترده‌تر شود.

تاکنون دو پست انتقال برق فشارقوی بر اثر آتش‌سوزی از بین رفته و خطر قطع برق بزرگ‌ترین شهر این کشور یعنی سیدنی را تهدید می‌کند. به همین دلیل وزارت انرژی استرالیا از شهروندان این کشور خواسته است تا حد امکان در مصرف برق صرفه‌جویی کنند تا خطری برای سیدنی روی ندهد.

۶۵ درصد از جمعیت هشت‌میلیون‌نفری نیوساوت‌ولز در شهر سیدنی زندگی می‌کنند.

آخرین آمار تلفات و خسارات

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا آخرین آمار کشته‌شدگان آتش‌سوزی جاری در این کشور را ۲۳ نفر ذکر کرده است. از این افراد ۱۷ تن در ایالت نیوساوت‌ولز جان خود را از دست داده‌اند.

از سوی دیگر بررسی پژوهشگران دانشگاه سیدنی نشان می‌دهد تاکنون حدود ۴۸۰ میلیون حیوان از گونه‌های مختلف در آتش‌سوزی مناطق جنوب شرقی سوخته و تلف شده‌اند. این پژوهشگران گفته‌اند که متأسفانه آمار تلفات جانوران در این منطقه بازهم افزایش زیادی خواهد داشت.

تاکنون هزار و ۵۰۰ خانه در مناطق درگیر آتش‌سوزی به خاکستر بدل شده و مقام‌های استرالیایی پیش‌بینی می‌کنند که در روزهای آتی این آمار بازهم افزایش یابد. شدت تخریب آتش‌سوزی در جنوب شرقی به حدی است که تا پیش از آغاز سال نو، چند شهر در ایالت‌های نیوساوت‌ولز و ویکتوریا با خاک یکسان و به‌طورکلی از روی نقشه حذف شدند.

هزاران آتش‌نشان همچنان در حال مبارزه با شعله‌ها هستند و دولت ۳ هزار نیروی آماده‌به‌خدمت ارتش را نیز برای کمک به آن‌ها فراخوانده است. وزارت دفاع استرالیا گفته است که چنین فراخوانی تاکنون در این کشور پیشینه نداشته است.

دمای هوا روز شنبه در سیدنی به ۴۸.۱ درجه سانتی‌گراد در سایه رسید. این دما برای این شهر یک رکورد محسوب می‌شود. گرمای هوا همچنین در شهر دیگر استرالیا یعنی کانبرا نیز رکورد شکست و به ۴۲.۹ درجه رسید. سخنگوی سازمان هواشناسی استرالیا گفته است که دمای هوا در این دو شهر در روزهای آتی ممکن است از این هم فراتر برود.

 

بازدیدها: 7

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن