جایگاه ویژه طب یونانی/ سنتی در بلخ

شهروندان بلخ افزون بر پزشکان به طبیبان یونانی نیز برای معالجه امراض خود مراجعه می‌کنند. با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی در دنیای پزشکی، طب یونانی در بلخ از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. شاید روزانه ده‌ها بیمار برای معالجه امراض به طبیبان یونانی مراجعه کنند . شاید یکی از علت‌های آشفتگی بازار طبابت مدرن، ادویه‌جات […]

شهروندان بلخ افزون بر پزشکان به طبیبان یونانی نیز برای معالجه امراض خود مراجعه می‌کنند.

با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی در دنیای پزشکی، طب یونانی در بلخ از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. شاید روزانه ده‌ها بیمار برای معالجه امراض به طبیبان یونانی مراجعه کنند .

شاید یکی از علت‌های آشفتگی بازار طبابت مدرن، ادویه‌جات بی‌کیفیت و تاریخ گذشته، به‌خصوص عوارض جانبی آن باشد که بدون تردید باعث نگرانی‌های زیاد شهروندان شده است.

از سویی هم باورها بر این است که طبابت در بعضی حالات به شیوه یونانی به‌خصوص در استفاده از داروهای گیاهی بی‌دردسرتر است و از سویی نیز عوارض جانبی ندارد.

با آنکه طبابت با علم پزشکی جدید در تضاد است اما با آن‌هم طبیبان یونانی زیرنظر صحت عامه بلخ فعالیت می‌کنند.

عطاران شهر مزارشریف می‌گویند که آنها در کنار تجارب و مطالعات طب یوانی، طی یک دوره آموزشی در صحت عامه از این مرکز تصدیق‌نامه فعالیت دریافت می‌کنند.

در همین حال مسئولان صحبت عامه بلخ می‌گویند که داروهای سنتی عوارض جانبی کمتری دارند و شهروندان می‌توانند با مراجعه به طبیبان یونانی از این داروها استفاده کنند.

از سویی هم شماری از شهروندان از موثر بودن داروهای گیاهی سخن می‌گویند و علاقه‌مندند تا برای رفع مشکلات خود از آن استفاده کنند.

 طب یونانی/ سنتی و تجویز داروهای گیاهی دارای ریشه دیرینه‌ای در کشور ما و سایر نقاط جهان است.

  • محمدفردین طاهرنوروزی، خبرگزاری شانا، بلخ
    [wpstatistics stat=useraverage time=total]