حمدالله محب: تا چهار ماه دیگر کمر طالبان را خواهند شکست

حمدالله محب، رئیس دفتر شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که طالبان حتی توان پرداخت پول تکت هواپیما را برای حضور در گفتگوهای صلح ندارند. به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از طلوع‌نیوز، در اوج نبردها در کشور و شدت‌گیری حمله‌های طالبان بر بخش‌هایی از کشور، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس‌ جمهور هشدار می‌دهد که […]

حمدالله محب، رئیس دفتر شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که طالبان حتی توان پرداخت پول تکت هواپیما را برای حضور در گفتگوهای صلح ندارند.

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از طلوع‌نیوز، در اوج نبردها در کشور و شدت‌گیری حمله‌های طالبان بر بخش‌هایی از کشور، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس‌ جمهور هشدار می‌دهد که نیروهای دولتی تا چهار ماه دیگر کمر طالبان را در میدان‌های جنگ خواهند شکِست.

آقای محب در گفت‌و‌گوی ویژه‌ای با طلوع‌نیوز دربارۀ جنگ و صلح افغانستان، می‌گوید که طالبان بدون پشتیبانی پاکستان یک روز توان پیش‌برد جنگ را در افغانستان ندارند.

او در این باره می‌گوید: «بن‌بست جنگ شکسته شده‌ است، به نظرم اگر ما چهار ماه این وضعیت را دوام داده بتوانیم، بن‌بست چه که کمر طالبان می‌شکند.»

محب می‌گوید که طالبان حتی قادر به پرداخت تکت هواپیما را برای شرکت در گفتگوهای صلح ندارند.

مشاور امنیت ملی افغانستان تأکید می‌کند که پاکستان پشتیبان طالبان است و تا هنگامی‌ که به نگرانی‌های پاکستان پاسخ داده نشود تأمین صلح در افغانستان غیرممکن است: «تا با تمویل‌کنندۀ طالب صحبت نکینم، جنگ در افغانستان خاتمه نمی‌یابد. ما باید بتوانیم با پاکستان مستقیم مذاکره کنیم. تا که ما نگرانی‌های پاکستان را مطرح نکنیم و به آن پاسخ ندهیم، هیچ امکان ندارد که این‌جا صلح بیاید.»

با این هم، این مقام امنیتی کشور از تغییر مثبت در رفتار پاکستان در برابر افغانستان سخن می‌گوید.

آقای محب، در بخش دیگر از سخنانش در این گفت‌وگو، تلاش‌های زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان را ناکام می‌داند.

او چند ماه پیش نیز همزمان با شدت‌گیری تلاش‌های آمریکا برای صلح با طالبان، خلیل‌زاد را متهم کرده بود که در تلاش سهیم شدن در قدرت افغانستان است. مطرح کردن این اتهام‌، برای مشاور امنیت ملی افغانستان چالش‌برانگیز شد و ایالات متحده اعلام کرد که رابطه‌اش را با او قطع کرده‌ است و نیز نمایند‌گان آمریکا در نشست‌هایی‌ که محب در آن حضور داشت، شرکت نمی‌کردند.

اما، آقای محب می‌گوید که از اظهاراتش در برابر خلیل‌زاد پیشیمان نیست. او می‌افزاید که آمریکایی‌ها از وی خواستند معذرت بخواهد و حرف‌هایش را پس بگیرد، اما وی به این خواست آن‌ها تن درنداد و رئیس‌ جمهور غنی نیز لازم ندانست که او استعفا بدهد.

محب در این باره گفت: «من در برابر مردم افغانستان مسئولیت دارم. من مشاور امنیت ملی کشور خودم استم. منافع ملی برای ما بالاتر از همه چیز است. روند صلح یک روند مغلق است. این یک از تندی‌ها بود شاید تندی‌های دیگری را هم ببینیم.»

وی می‌گوید که گفت‌وگوهای صلح آمریکا و طالبان بر روحیه نیروهای امنیتی نیز تأثر بد گذاشته است.

مشاور امنیت ملی در واکنش به برگزاری نشست سیاستمداران افغانستان و طالبان در مسکو و نیز برقراری ارتباط شماری از کشورهای همسایه با طالبان به شمول ایران، می‌گوید که این رابط‌ها برای امنیت ملی افغانستان تهدید است.

از حمدالله محب دربارۀ برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری و چگونگی پیکارهای انتخابات نامزدان نیز سوال شد. آقای محب، گفت که انتخابات در زمان معین آن – ششم ماه میزان – برگزار خواهد شد و نیز برای چگونگی پیکارهای انتخاباتی، نامزدان باید درباره یک طرح مشخصی به توافق برسند.

این در حالی است که اخیرأ شماری از نامزدان انتخابات ریاست‌ جمهوری، رئیس‌ جمهور غنی را به پیکارهای پیش از وقت انتخاباتی متهم کردند و گفتند که او از امکانات دولت کمپاین می‌کند.