انتقاد ایران از کندی کار در بندر «چابهار»

به گزارش شانا به نقل از طلوع‌نیوز؛ علی چگنی، سفیر ایران در دهلی‌نو، از آن‌چه که کندی کار در بندر چابهار می‌گوید، انتقاد می‌کند. او می‌گوید که کارهای هند در بندر چهابهار به مراتب کندتر بوده‌ است و روند بارزگانی با افغانستان نیز پایین‌تر از آن میزانی بوده‌ است که باید می‌بود. سفیر ایران در […]

به گزارش شانا به نقل از طلوع‌نیوز؛ علی چگنی، سفیر ایران در دهلی‌نو، از آن‌چه که کندی کار در بندر چابهار می‌گوید، انتقاد می‌کند.

او می‌گوید که کارهای هند در بندر چهابهار به مراتب کندتر بوده‌ است و روند بارزگانی با افغانستان نیز پایین‌تر از آن میزانی بوده‌ است که باید می‌بود.

سفیر ایران در هند، می‌افزاید که قرار است خط ریل بندر چابهار تا زاهدان ایران در مرز افغانستان را، ایران از هزینه خود بسازد؛ هرچند که قرار بود این کار از سوی هند صورت بگیرد.

چگنی تأکید کرده‌ است که این خط ریل، تا سال ۲۰۲۱ ساخته خواهد شد.

همزمان با این، ایران درباره پایپلاین گاز با چین در حال گفت‌وگو است. قرار است این پایپلاین از طریق پروژه اقتصادی چین و پاکستان انجام شود که هند در آن سهم نخواهد گرفت.

سفیر ایران در هند افزود: «اگر هند خواهان امنیت در بخش انرژی است، باید ایران را به‌عنوان یک تأمین‌کننده [انرژی] ترجیح دهد.»

او تصریح کرد: «ما مردم هند را دوست داریم، اما نمی‌توانیم کسی را به‌زور وادار کنیم ما را دوست داشته باشد. حکومت هند، همانند چین، باید بر مبنای منافعش تصمیم بگیرد.»

توافق‌نامه سه‌جانبه بندر چهابهار، در ماه می سال ۲۰۱۶ میلادی میان افغانستان، هند و ایران امضا شد.