آمازون، «قلب تپنده کره زمین»، هفده روز است که در آتش می‌سوزد

به گزارش شانا به نقل از وبسایت فارسی یورونیوز؛ موسسه ملی تحقیقات فضایی برزیل، اینپه، در آخرین گزارش خود آتش‌سوزی‌های گسترده جنگل‌های آمازون را نتیجه خشک‌سالی و قطع بی‌رویه درختان عنوان کرده است. این موسسه می‌گوید آتش‌سوزی جنگل‌های آمازون نسبت به سال گذشته میلادی با افزایش ۸۳ درصدی مواجه بوده است. جنگل‌های آمازون یکی از […]

به گزارش شانا به نقل از وبسایت فارسی یورونیوز؛ موسسه ملی تحقیقات فضایی برزیل، اینپه، در آخرین گزارش خود آتش‌سوزی‌های گسترده جنگل‌های آمازون را نتیجه خشک‌سالی و قطع بی‌رویه درختان عنوان کرده است. این موسسه می‌گوید آتش‌سوزی جنگل‌های آمازون نسبت به سال گذشته میلادی با افزایش ۸۳ درصدی مواجه بوده است. جنگل‌های آمازون یکی از آخرین امیدهای بشر در راه مبارزه با گرم شدن زمین هستند.

آمازون میزبان سه میلیون گونه مختلف گیاهی و جانوری است و تنها منطقه در کره خاکی است که تعداد بومی‌های آن، با وجود کشتارهای تاریخی، از یک میلیون نفر تجاوز می‌کند.

آتش‌سوزی همواره بخشی از سوانح طبیعی است که همه‌ساله گریبان جنگل‌های آمازون را در فصل خشک و بی‌باران می‌گیرد؛ اما محققان سازمان ناسا و دانشگاه سائوپائولو می‌گویند حفاری‌های نفتی و برداشت منابع آمازون هم‌زمان با قطع بی‌رویه درختان باعث شده است تا امسال شاهد بیشترین آتش‌سوزی‌ها از سال ۲۰۱۳ به این طرف باشیم.

از ماه ژانویه تا ماه اوت ۷۴ هزار مورد آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون گزارش شده است و تنها در یک هفته گذشته ۹۵۰۰ آتش‌سوزی در جای جای این جنگل‌ها در برزیل گزارش شده است.

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند که ایالت رورایما، در شمال برزیل، از دود پوشیده شده است. بااین‌حال ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری راست‌گرای برزیل، در چندین واکنش در روزهای گذشته تأکید کرده است که جای نگرانی نیست و میزان آتش‌سوزی‌ها به نسبت فصل بی‌باران و خشک آمازون کاملاً طبیعی است.

وی همچنین برخی از نهادهای غیردولتی فعال در منطقه آمازون را مسئول آتش‌سوزی‌های اخیر دانست. او می‌گوید این سازمان‌های مردم‌نهاد برای انتقام گرفتن از پروژه‌های کابینه او در جنگل‌ها آتش برپا کرده‌اند. البته او به‌طور مشخص نامی از این سازمان‌ها نبرد.

محققان زیست‌محیطی می‌گویند از ماه ژانویه و از زمانی که دولت ژائیر بولسونارو بروی کار آمده است سوءاستفاده در قطع درختان و نابودی جنگل آمازون به‌طور بی‌سابقه‌ای گسترش پیداکرده است. تنبیه و مجازات شدید علیه شرکت‌ها و افرادی که به قطع درختان در آمازون مشغول بودند در دولت‌های پیشین برزیل باعث شده تا روند نابودی این قلب تپنده زمین با کاهش روبرو شود اما رئیس جمهوری کنونی و وزرای او این مجازات را به حد بی‌سابقه‌ای کاهش داده‌اند.

ماه گذشته رئیس جمهوری برزیل با انتقاد از رئیس موسسه ملی تحقیقات فضایی برزیل اعداد این سازمان را غیرواقعی خواند و نهایتاً دستور به عزل وی داد. این موسسه پیش‌تر اعلام کرده بود در ماه‌های اخیر روند نابودی جنگل‌های آمازون به ۹۵ درصد رسیده است. عددی که بسیاری محققان بین‌المللی نیز آن را تأیید کرده‌اند.