دکتر عبدالله: طالبان پس از خروج آمریکایی ها تمایلی برای توافق با جمهوریت نخواهند

رئیس شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که براساس برخی نشانه‌ها، طالبان تمایل چندانی برای حل سیاسی بحران افغانستان ندارند، آن‌ها به فکر پیروزی از راه نظامی هستند.

به گزارش شانا به نقل از اسپوتنیک؛ رئیس شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که طالبان پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، علاقه‌ای به توافق سیاسی با جمهوریت نخواهند داشت.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی که برای اشتراک در مجمع دیپلماسی آنتالیا به ترکیه رفته است، در گفتگو با آسوشیتدپرس گفته است که اگر طالبان تصور می‌کنند که از راه نظامی به پیشرفت دست می‌یابند، محاسبه آن‌ها اشتباه است.

او تاکید کرده که براساس برخی نشانه‌ها، طالبان شاید خیلی تمایل به حل سیاسی بحران افغانستان ندارند، برخی از آنان راه‌حل نظامی را در پیش گرفتند.

عبدالله گفته است «طالبان خود را شاید جسورتر فکر می‌کنند و حداقل برخی از آن‌ها به این باورند که می‌توانند از خروج نیروهای بین‌المللی، از راه نظامی بهره‌گیری کنند. چرا آن‌ها در مذاکرات با جدیت برخورد نمی‌کنند؟»

رئیس شورای عالی مصالحه ملی بیان کرده که مسئله افغانستان از راه نظامی حل نمی‌شود: «محاسبه خیلی نادرست از جانب طالبان خواهد بود، اگر آن‌ها فکر می‎ کنند که از راه نظامی به پیروزی می‌رسند، تکرار می‌کنم که ادامه جنگ هیچ برنده نخواهد داشت.»

اسوشیتد پرس گزارش می‌دهد که با تعیین جدول زمانی یازده سپتامبر برای خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، نگرانی‌ها افزایش یافته که شاید این‌کشور در وضعیت بدتر قرار گیرد.

انتظار می‌رفت ترکیه پیش از خروج کامل نیروهای بین‌المللی، میزبان نشست صلح افغانستان باشد، اما این نشست تا هنوز برگزار نشده است.

عبدالله گفته که برگزاری این نشست لغو نشده است بلکه به گفتۀ او، ترکیه می‌خواهد هنگامی از این نشست میزبانی کند که دولت افغانستان و طالبان آمادۀ مذاکرات جدی شوند.

بازدیدها: 14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا