کمیته امور خارجی مجلس آمریکا خلیل‌زاد را احضار کرد

به گزارش شانا به نقل از ایرنا؛ الیوت انگل عصر پنج‌شنبه با امضای این احضاریه، گفت ما نیاز داریم به طور مستقیم  از نماینده ویژه دولت در افغانستان نسبت به چگونگی خروج فرایند مذاکرات از ریل، بشنویم. وی افزود امیدوارم خلیل‌زاد را در اتاق استماع این کمیته در روز پنج‌شنبه آینده ساعت ۱۰ صبح ببینیم. […]

به گزارش شانا به نقل از ایرنا؛ الیوت انگل عصر پنج‌شنبه با امضای این احضاریه، گفت ما نیاز داریم به طور مستقیم  از نماینده ویژه دولت در افغانستان نسبت به چگونگی خروج فرایند مذاکرات از ریل، بشنویم.

وی افزود امیدوارم خلیل‌زاد را در اتاق استماع این کمیته در روز پنج‌شنبه آینده ساعت ۱۰ صبح ببینیم.

این اقدام رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا پس از آن انجام شد که به گفته وی، چندین بار از وزارت خارجه خواسته‌اند تا درباره افغانستان توضیح دهد؛ اما از انجام این کار سر باز زده است.

رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اظهار کرد: بیش از ۲ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان جان‌باخته‌اند و من از این دولت خواستم که کنگره و مردم آمریکا را درباره روند صلح و اینکه چگونه می‌خواهیم این جنگ طولانی را به پایان برسانیم، مطلع کنند.

انگل یادآور شد: ماه‌هاست که نتوانسته‌ایم جواب‌هایی درباره برنامه صلح افغانستان به دست آوریم و اکنون رئیس جمهوری می‌گوید که این طرح مرده است. ما باید به طور مستقیم از شخص مسئول دولت درباره افغانستان بشنویم تا بفهمیم چگونه این روند از ریل خارج شد. من انتظار دارم که پنج‌شنبه آینده ساعت ۱۰ صبح، سفیر خلیل‌زاد را در اتاق جلسه ببینیم.

گفته می‌شود مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با حضور خلیل‌زاد در کنگره مخالفت کرده بوده است.

پیش از این قرار بود دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به طور محرمانه با مقامات افغانستان و رهبران طالبان در کمپ دیوید دیدار داشته باشد که به دنبال عملیات تروریستی طالبان در افغانستان، این دیدار لغو شد و ترامپ این مذاکرات را مرده خواند.