کرزی: صلح و بازسازی افغانستان بدون خروج آمریکا و حضور طالبان در سیاست امکان‌پذیر نیست

حامد کرزی اظهارداشت که آمریکا از مدت‌ها پیش به دنبال فریب افغانستان بوده است، آنها باید از این کشور بروند تا آتش‌بس برقرار شود، بازسازی بدون خروج نظامی و حضور طالبان در سیاست امکان‌پذیر نیست. به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از شفقنا؛ حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان تاکید کرد که به آمریکا اعتمادی ندارم، […]

حامد کرزی اظهارداشت که آمریکا از مدت‌ها پیش به دنبال فریب افغانستان بوده است، آنها باید از این کشور بروند تا آتش‌بس برقرار شود، بازسازی بدون خروج نظامی و حضور طالبان در سیاست امکان‌پذیر نیست.

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از شفقنا؛ حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان تاکید کرد که به آمریکا اعتمادی ندارم، با حضور آنها در ۱۸ سال گذشته مردم تلفات بسیاری را متحمل شدند و جنگ در حضور آنها تقویت شده است.

وی افزود: گروه تروریستی داعش در دوران حضور نیروهای خارجی در افغانستان ریشه دوانده است و در عین حال آمریکا از حمله به مخفی‌گاه تروریست‌ها در پاکستان خودداری کرده است.

وی به روزنامه «لیبراسیون» فرانسه با اشاره به اظهارات اخیر ترامپ گفت که چگونه می‌توان به کشوری اعتماد کرد که راجع به نابودی شما می‌اندیشد؟ آمریکا باید به طور کامل افغانستان را ترک کند و فقط حضور دیپلماتیک داشته باشد.

کرزی ادامه داد که خروج نظامیان خارجی تنها خواست طالبان نیست؛ بلکه همه افغان‌ها چنین خواسته‌ای دارند؛ زیرا این موضوع به نفع افغانستان است. اگر مداخله خارجی وجود نداشته باشد، گروه طالبان نیز می‌تواند با دیگران در صلح زندگی کند.

رئیس جمهور سابق افغانستان درباره توافق صلح افغانستان نیز گفت که ما به قدرت‌های منطقه‌ای مانند چین، روسیه، هند و همسایه‌ای مانند ایران احتیاج داریم تا خروج آمریکا سبب بی‌ثباتی در افغانستان و منطقه نشود.

در عین حال، حکومت انتقالی راه‌حل افغانستان نیست، به اشرف غنی و عبدالله نیز گفته بودم که نیازی به تغییر حکومت وجود ندارد.

وی در ادامه با اشاره به مشارکت مردم نیز در صلح افغانستان گفت که می‌توان مانند کنفرانس بن و لویه جرگه برگزار کرد تا امکان توافق با جامعه جهانی مهیا شود.

پیش از این نیز حامد کرزی تاکید کرده بود که صلح نسبت به انتخابات در افغانستان اولویت دارد.