چرا خودکشی در زنان افغانستان رایج است

به گزارش شانا به نقل از اعتمادآنلاین؛ جمیله که نام واقعی او چیز دیگری است، بعد از آنکه نامزدش به او خیانت کرد، تصمیم به خودکشی گرفت. نامزدش به این دلیل او را ترک کرد که جمیله دیگر زن جوانی نبود.

جمیله ۱۸ سال دارد و زمانی که ۱۲ ساله بود خانواده‌اش او را شوهر دادند. او تلاش کرد که با سم خودش را بکشد. مادرش ماه گذشته او را به بیمارستانی در هرات برای درمان مسمومیت برد.

جمیله یکی از هزاران زن افغانستانی است که سالانه قصد خودکشی دارد. بر اساس گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، حدود ۳ هزار افغانستانی اقدام به خودکشی می‌کنند. هرات در سراسر کشور بیش‌ترین آمار را به خود اختصاص می‌دهد.

به گفته مقامات اداره بهداشت در هرات، تنها در سال ۲۰۱۷، ۱۸۰۰ نفر قصد جان خودشان را کردند. ۱۴۰۰ نفر آن‌ها زنان بودند و ۳۵ نفرشان در انجام این کار موفق شدند. این رقم تقریباً دو برابر سال قبل است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هشدار می‌دهد که آمار خودکشی می‌تواند حتی بالاتر باشد؛ چرا که بسیاری از مردم افغانستان به دلایل مختلف خودکشی را گزارش نمی‌‌دهند. بسیاری از مردم در مناطق روستایی و مذهبی این موضوع را پنهان نگه می‌دارند، زیرا عمل خودکشی مغایر با اسلام است.

به نظر نمی‌رسد که تنها یک دلیل برای خودکشی زنان در افغانستان وجود داشته باشد. حوا علم نورستانی می‌گوید که دلایلی مانند مشکلات بهداشت روانی، خشونت خانگی، ازدواج‌های اجباری و بسیاری از فشارهای اجتماعی دیگر موجب اقدام به خودکشی در زنان افغانستان می‌شود.

واضح است که زندگی در افغانستان، مخصوصاً برای زنان دشوار است. سازمان بهداشت جهانی برآورد می‌کند که بیش از یک میلیون افغانستانی از اختلالات روانی رنج می‌برند و با توجه به ۴۰ سال جنگ داخلی در این کشور، آمار واقعی می‌تواند بالاتر باشد.

خشونت علیه زنان گسترده است. بر اساس تخمین‌های صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، ۸۷ درصد از زنان افغانستانی حداقل قربانی یک نوع خشونت فیزیکی، جنسی و روانی می‌شوند و ۶۲ درصد آن‌ها موارد مختلفی از تجاوز را تجربه کرده‌اند.

ازدواج‌های اجباری اغلب دلیلی است که زنان خودکشی را به‌عنوان راه نجات در نظر می‌گیرند. بر اساس گزارش یونیسف، یک‌سوم دختران افغانستانی قبل از ۱۸ سالگی ازدواج می‌کنند.

طبق نظرسنجی‌ای که بنیاد آسیا در سال ۲۰۱۷ منتشر کرد، فقر و فقدان شغل هم یکی از بزرگ‌ترین نگرانی زنان افغانستانی است.

سازمان بهداشت جهانی همچنین ارتباطی بین دسترسی آسان به مواد سمی و افزایش آمار خودکشی کشف کرده است. مواد سمی در افغانستان به‌راحتی در دسترس هستند. پزشکان در هرات می‌گویند که تا زمانی که راه دسترسی به مواد سمی کاهش پیدا نکند، آمار خودکشی پایین نمی‌آید.