کمال‌ناصر اصولی: دست قوماندانش هم خلاص، دست جنگ‌سالارش هم!

پس از روزها کشمکش و ساعت‌ها تنش‌های لفظی، اعضای ولسی‌جرگه به درگیری فیزیکی پرداختند. به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از صدای آزادی، هواداران میر رحمان رحمانی و کمال‌ناصر اصولی بر یکدیگر تاختند و میز و چوکی ریاست را نیز شکستند. پس از درگیری، محافظان وارد تالار عمومی شدند و نشرات زنده تلویزیون ولسی‌جرگه نیز […]

پس از روزها کشمکش و ساعت‌ها تنش‌های لفظی، اعضای ولسی‌جرگه به درگیری فیزیکی پرداختند.

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از صدای آزادی، هواداران میر رحمان رحمانی و کمال‌ناصر اصولی بر یکدیگر تاختند و میز و چوکی ریاست را نیز شکستند. پس از درگیری، محافظان وارد تالار عمومی شدند و نشرات زنده تلویزیون ولسی‌جرگه نیز متوقف شد.

میرویس یاسینی، عضو ولسی‌جرگه و یکی از هواداران کمال‌ناصر اصولی می‌گوید که آقای رحمانی همراه با هوادارانش به زور وارد تالار شدند

او افزود: «آقای رحمانی کوشش کردند که به ریاست جلسه تشریف بیاورند، همراه با ۴۵ محافظش، وکیل صاحب مقاومت کردند.»

اما برخلاف هواداران میر رحمان رحمانی از جمله ضیاءالدین ضیا می‌گوید که نشستن آقای رحمانی در کرسی ولسی‌جرگه حق مسلم اوست.

او افزود: «ما مطابق قانون اساسی اصول وظایف داخلی به پیش می‌رویم و نشستن آقای رحمانی بر کرسی ولسی‌جرگه حق مسلمش است و هیچ کسی زور نگفته‌ است.»

شماری از اعضای ولسی‌جرگه می‌گویند که در این درگیری تعدادی از اعضای جرگه زخمی شده‌اند، اما آمار آن مشخص نیست.

ملالی اسحق‌زی در این باره گفت: «شک نیست که تعداد زخمی شده‌اند، در جنگ حلوا تقسیم نمی‌شود.»

این درگیری زمانی اتفاق افتاد که هواداران میر رحمان رحمانی وی را به کرسی ریاست مجلس نشاندند.

آنان می‌گویند چند تن از اعضای مجلس می‌خواهند ولسی‌جرگه را در گروه خود بگیرند و هیچ راه‌حلی را نمی‌پذیرند.

میر امان الله گذر، عضو ولسی‌جرگه و یکی از هواداران میر رحمان رحمانی می‌گوید: «همگی باید بداند که ما همه چیز را پذیرفتیم اما چهار نفر پارلمان را در گروگان گرفته‌اند، ما گروگان‌گیری را امروز می‌شکنیم و می‌رویم رئیس را می‌آوریم، دست‌تان خلاص..»

این سخنان آقای گذر با واکنش‌های تندی روبه‌رو شد.

کمال‌ناصر اصولی می‌گوید: «بدون تعامل قانونی اینجا هیچ‌کس ریاست کرده نمی‌تواند، دست قوماندانش هم خلاص، دست جنگ‌سالارش هم.»

قرار بود روز چهارشنبه اعضای ولسی‌جرگه درباره یک رای که از قبل باطل اعلام شده بود رای‌گیری کنند اما بار دیگر به تفاهم نرسیدند و سبب درگیری فیزیکی شد.

حدود یک ماه پیش میر رحمان رحمانی و کمال‌ناصر اصولی برای احراز کرسی ریاست ولسی‌جرگه افغانستان رقابت کردند و در نتیجه میر رحمان رحمانی ۱۲۳ رای و کمال‌ناصر اصولی ۵۵ رای گرفت.

عطامحمد دهقان‌پور، رئیس موقت ولسی‌جرگه اعلام کرد که آقای رحمانی برنده شده ‌است؛ اما با مخالفت کمال‌ناصر اصولی و هوادارانش روبه‌رو شد و آنان مدعی شدند که رحمانی پنجاه جمع یک رای را گرفته است.

جنجال میان دو طرف از همان زمان آغاز شد و تاکنون ادامه دارد.​