نشست سازمان ملل برای به رسمیت‌ شناختن طالبان!

به گزارش شانا به نقل از شیعه‌نیوز؛ معاون دبیرکل سازمان ملل متحد با تاکید بر لزوم تعامل با طالبان می‌گوید که این سازمان در حال بررسی برگزاری کنفرانسی در روزهای آینده برای گفتگو در مورد «به رسمیت شناختن طالبان است».

امینه محمد در سمیناری که در دانشگاه پرینستون ترتیب داده شده بود، گفت که در این نشست بین‌المللی، علاوه بر دیگران، نمایندگان ویژه همۀ کشورهای جهان برای افغانستان دور یک میز گردهم خواهند آمد.

او تاکید کرد که ملل متحد تلاش دارد که آنان را تا دو هفته دیگر در منطقه گردهم آورد و نمایندگان در سراسر – منطقه و بین‌المللی – نخستین نشست را با سرمنشی ملل متحد خواهند داشت.

امینه محمد ابراز امیدواری کرد که گام‌های کوچک پیدا شود تا آنان را در مسیر به رسمیت شناختن طالبان بازگرداند.

او گفت: «آیا ممکن است؟ من نمی‌دانم. (اما) این بحث باید اتفاق بیفتد. طالبان آشکارا خواهان به رسمیت‌شناخته شدن هستند، و این اهرمی (فشار) است که ما داریم.»

پس از آنکه طالبان در اگوست ۲۰۲۱ بار دیگر بر افغانستان مسلط شدند، هیچ کشوری تا حالا ادارهٔ سرپرست این گروه را به رسمیت نشاخته است، به شمول پاکستان که از سوی حکومت پیشین افغانستان به تمویل، تجهیز و آموزش طالبان متهم بود.

در این حال، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژۀ پیشین ایالات متحده در امور مصالحهٔ‌ افغانستان شب گذشته ۱۸ اپریل در رشته پیام‌های در تویتر گفته است که انتونیو گوتیرش، سرمنشی ملل متحد در اول ماه می میزبان این نشست در دوحه خواهد بود.

خلیلزاد با استقبال از این نشست، اجرای کامل توافقنامه دوحه باید به عنوان هدف مشترک، ایجاد یک نقشۀ راه برای اجرای این توافق، اجلاس با طالبان برای ترتیب بهتر آن و تعیین نمایندۀ شخصی برای کار مشترک روی این نقشۀ راه را برای این نشست توصیه می‌کند.

به گفتۀ او، در میان رهبران طالبان در حمایت از این موافقت‌نامه، اتفاق نظر وجود دارد، شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا نیز آن را به عنوان یک گام مهم تایید کرده است و به گفتۀ وی مقامات حکومت پیشین نیز این توافقنامه را بهترین راهکار برای چالش‌های افغانستان می‌دانند.

خلیلزاد تاکید کرده است که این موافقت‌نامه به طور کامل اجرا نشده است و هیچ جایگزینی از حمایت گسترده در میان افغانستانی‌ها و جامعه بین‌المللی نیز برخوردار نیست.