نخستین زنی که پیشرفته‌ترین جنگنده آمریکا را به پرواز درآورد

ان‌لیسی ساتز، پیلوت ۲۹ ساله نیروی ویژه دریایی آمریکا، نام خود را به عنوان نخستین زن پیلوت جت جنگی پیشرفته «اف-۳۵ بی» آمریکایی ثبت کرد. خانم ساتز که پیش از این خلبان بالگردهای حمل‌ونقل بود، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در چهار سال اخیر آموزش‌های پیلوتی اف-۳۵ بی را در پایگاه‌های هوایی آمریکا فراگرفته بود. پایگاه […]

ان‌لیسی ساتز، پیلوت ۲۹ ساله نیروی ویژه دریایی آمریکا، نام خود را به عنوان نخستین زن پیلوت جت جنگی پیشرفته «اف-۳۵ بی» آمریکایی ثبت کرد.

خانم ساتز که پیش از این خلبان بالگردهای حمل‌ونقل بود، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در چهار سال اخیر آموزش‌های پیلوتی اف-۳۵ بی را در پایگاه‌های هوایی آمریکا فراگرفته بود.

پایگاه هوایی بیوفورت ایالات کارولینای جنوبی که خانم ساتز در آن آخرین آموزش‌های مسکلی را فراگرفت، با انتشار خبرنامه‌ای گفته است که این بانوی پیلوت/ خلبان اکنون برای انجام وظیفه به نیروهای آمریکایی مستقر در جاپان ملحق شده است.

جنگنده‌های اف-۳۵ بی آمریکایی یکی از پیشرفته‌ترین هواپیماهای جنگی جهان خوانده شده است که مافوق سرعت صدا پرواز می‌کند، قدرت فرار از هر نوع سیستم رادار را داشته و می‌تواند در خط پرواز کوتاه و حتی عمودی پرواز کند.

درست ۲۴ سال پیش از امروز، ساره دیل به عنوان نخستین زن به عنوان خلبان در چوکات نیروی ویژه دریایی آمریکا شامل شد. رئیس ارمور نیز به صفت نخستین زن خلبان سیاه‌پوست در سال ۲۰۰۱ شامل قوای ویژه دریایی آمریکا شد.

  • منبع: صدای آمریکا