ناتو به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد

سرپرست وزارت مالیه افغانستان می‌گوید که با تعهد اخیر ناتو نگرانی‌ها برای تنها گذاشتن جامعه جهانی از بین رفته است. به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از صدای آزای، محمدهمایون قیومی، روز یک‌شنبه در کابل گفت که کشورهای عضو ناتو یک بار دیگر در نشست بروکسل تعهد کردند که پس از سال ۲۰۲۰ به کمک […]

سرپرست وزارت مالیه افغانستان می‌گوید که با تعهد اخیر ناتو نگرانی‌ها برای تنها گذاشتن جامعه جهانی از بین رفته است.

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از صدای آزای، محمدهمایون قیومی، روز یک‌شنبه در کابل گفت که کشورهای عضو ناتو یک بار دیگر در نشست بروکسل تعهد کردند که پس از سال ۲۰۲۰ به کمک مالی نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهند داد.

آقای قیومی با پردستاورد خواندن این نشست، گفت: «در نشست بروکسل که تمام شرکای عضو ناتو هم اشتراک داشتند یک بار دیگر همکاری‌شان را برای حمایت مالی نیروهای امنیتی افغان ذکر کردند آن‌ها از پیشرفت‌های اخیر در افغانستان ابراز خرسندی کرده و تأکید نمودند که تا سال ۲۰۲۴ میلادی و پس از آن به کمک‌های‌شان ادامه می‌دهند.»

هزینه نیروهای امنیتی افغانستان سالانه پنج میلیارد دالر برآورد شده است که بیش‌تر آن را ایالات متحده امریکا و متحدان دیگر ناتو می‌پردازند.

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو سه‌شنبه هفته گذشته در نشست بروکسل گفته است که تا پانزدهم ماه می امسال، کشور‌های کمک‌کننده دو میلیارد و هشت صد میلیون دالر به صندوق حمایت مالی از نیرو‌های افغان کمک کرده‌اند.

به ‌گفته وی، صندوق حمایت از اردوی ملی افغانستان به روی کمک‌های بیشتر جامعه بین‌المللی باز خواهد ماند.

پیش از این نگرانی‌هایی درباره حمایت مالی نیروهای امنیتی افغانستان پس از سال ۲۰۲۰ میلادی در کشور وجود داشت.