ملاهبت‌الله آخوندزاده و جابجایی‌‌های اخیر مقامات طالبان

منابع می‌گویند که به دستور مولوی هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان، انتصاب‌های جدیدی در سطوح مختلف رژیم این گروه صورت گرفته است.

به گزارش شانا به نقل از منابع؛ ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی ارشد گروه طالبان می‌گوید که براساس حکم ملا هبت‌الله آخوندزاده، این انتصابات در وزارت‌های صحت، داخله و همچنین ولایت‌های فاریاب، سمنگان، قندهار و هلمند صورت گرفته است.

مسئول اداری پیشین وزارت داخله طالبان به‌عنوان سرپرست وزارت صحبت، معاون اداری پیشین ریاست اداره اطلاعات این گروه به‌عنوان مسئول اداری وزارت امور داخله طالبان، والی پیشین طالبان در سمنگان به‌عنوان والی این گروه در فاریاب، والی پیشین فاریاب این گروه به‌عنوان والی سمنگان، ولسوال پیشین گرشک هلمند به‌عنوان معاون ولایت قندهار و معاون پیشین ولایت قندهار به‌عنوان ولسوال گرشک منصوب شده‌اند.

حمدالله فطرت، معاون سخنگوی طالبان در این باره گفت: نورجلال جلالی، مسئول پیشین اداری وزارت امور داخله، مولوی به‌عنوان سرپرست وزارت صحت، رحمت‌الله نجیب، مسئول پیشین اداری ریاست عمومی اداره استخبارات به‌عنوان مسئول اداری وزارت امور داخله و والی پیشین سمنگان هم به‌عنوان والی فاریاب منصوب شدند.

با این حال برخی کارشناسان مسائل سیاسی، تغییرات انجام شده در نهاد‌های طالبان را شبیه انتصاب‌ها و جابجایی‌های مقامات توسط اشرف غنی در حکومت پیشین می‌دانند.

پیش از این نیز براساس حکم رهبر طالبان، انتصابات تازه‌ای در ولایت‌های هرات، بلخ، فاریاب، فراه، قندهار و نیمروز انجام شده بود که در این انتصابات، برخی چهره‌های این گروه به‌عنوان والی، فرماندهان امنیتی و نیز شهردار منصوب شده بودند.

  • قدرت‌آلله لشکری، خبرگزاری شانا