خبرگزاری شانا
|شانا در شأن مردم افغانستان|

معنوی: دولت نباید در نتیجه انتخابات مداخله کند

تیم انتخاباتی «عبدالله عبدالله» دیروز اعلام کرد که برنده چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان معلوم است و نیازی به شمارش آرای بیشتر نیست.

37

تیم انتخاباتی «عبدالله عبدالله» دیروز اعلام کرد که برنده چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان معلوم است و نیازی به شمارش آرای بیشتر نیست.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا؛ «فضل احمد معنوی» از اعضای این تیم، گفت:‌ طبق محاسبات ما، این انتخابات یک برنده دارد و به دور دوم نخواهد کشید. وی افزود: دولت نباید در نتیجه انتخابات مداخله کند و کمیسیون مستقل انتخابات باید رقم دقیق آرا را اعلام کند. به گفته معنوی، به تاخیر انداختن نتیجه انتخابات به نفع کشور نیست و باید از جامعه بین‌الملل و نیروی کمک به حفظ صلح در افغانستان خواست به کمیسیون مستقل کمک کنند تا بتوان هرچه زودتر به نتیجه برسیم.

«اشرف غنی» رئیس جمهور و عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان که هر دو نامزد این دور از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بودند، هفته پیش، قبل از اعلام نتایج قطعی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام پیروزی کردند.

این دو نامزد در حالی اعلام پیروزی کردند که کمیته مستقل انتخابات افغانستان در حال جمع‌آوری آرای انتخابات است.

عبدالله  در نشست خبری در کابل گفته بود: آرای ما بیشتر است و انتخابات به دور دوم نمی‌ کشد.

«امرالله صالح» معاون اول تیم دولت‌ساز نیز قبل از آن گفته بود، غنی در دور اول انتخابات پیروز شده است.

غنی و عبدالله در انتخابات سال ۲۰۱۴ نیز رقیب اصلی یکدیگر بودند، هر دو یکدیگر را به تقلب متهم کردند و اختلاف بین آنها ماه‌ها افغانستان را درگیر بحران کرد. سرانجام با مداخله آمریکا و دستیابی به توافق برای تقسیم قدرت میان این دو، بحران فروکش کرد.

رئیس اجرایی کمیسیون انتخابات، روز دوشنبه ۸ میزان اعلام کرد که هیچ‌یک از نامزدها حق ندارند قبل از اعلام نتایج انتخابات، خود را پیروز معرفی کنند. نتایج اولیه انتخابات روز ۲۷ میزان/ مهر اعلام می‌‌شود.

کُد خبر:6730

برچسب‌ها

نظرات بسته شده است.

مطالب مرتبط