متن کامل قطعنامه مشترک بین‌الافغانی قطر

به گزارش شانا به نقل از شفقنا، شرکت‌کنندگان در نشست بین‌الافغانی قطر که به میزبانی آلمان و قطر در تاریخ ۷ و ۸ جولای ۲۰۱۹ میلادی در شهر دوحه برگزار شده بود، پس از دو روز گفتگو دیدگاه‌های خود را در قطعنامه مشترک زیر ارائه کردند. متن کامل قطعنامه مشترک بین‌الافغانی قطر به این شرح […]

به گزارش شانا به نقل از شفقنا، شرکت‌کنندگان در نشست بین‌الافغانی قطر که به میزبانی آلمان و قطر در تاریخ ۷ و ۸ جولای ۲۰۱۹ میلادی در شهر دوحه برگزار شده بود، پس از دو روز گفتگو دیدگاه‌های خود را در قطعنامه مشترک زیر ارائه کردند.

متن کامل قطعنامه مشترک بین‌الافغانی قطر به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

ما شرکت‌کنندگان کنفرانس بین‌الافغانی صلح که به تاریخ ۱۶ و ۱۷ سرطان ۱۳۹۸ مطابق با ۷ و ۸ جولای ۲۰۱۹ در شهر دوحه قطر برگزار گردیده است، تلاش‌های جمهوری فدرال آلمان و دولت قطر را برای تأمین صلح در افغانستان به دیده قدر نگریسته و از میزبانی صمیمانه آنان ابراز امتنان می‌نماییم.

ما شرکت‌کنندگان کنفرانس همچنان از نقش سازمان ملل متحد، کشورهای منطقه، به ویژه آنانی که زمینهٔ نشست را برای مذاکرات با ایالات متحدهٔ امریکا و گفتگوهای بین‌الافغانی فراهم نموده‌اند، ستایش نموده و خواستار ادامهٔ تلاش‌هایشان برای تحقق صلح واقعی در کشور خویش هستیم.

از دید ما گفتگو و تفاهم کمک می‌کند تا به فهم مشترک دربارهٔ امروز و فردای کشور خود برسیم؛ و موانعی را که بر سر راه تفاهم و درک متقابل وجود دارد، برداریم. از اینرو همه بر ضرورت تداوم گفتگوها تأکید می‌نماییم.

ما شرکت‌کنندگان برای دستیبابی به صلح به نکات آتی توافق داریم.

۱- تمام اشتراک‌کنندگان اتفاق کامل دارند که تحقق صلح پایدار، سراسری و با عزت -که خواست تمام مردم افغانستان می‌باشد- در نتیجهٔ مذاکرات همه‌شمول افغانی ممکن و میسر است.

۲- افغانستان کشور متحد، اسلامی و خانه مشترک همهٔ اقوام باهم‌برادر و برابر می‌باشد. حاکمیت نظام اسلامی، تأمین عدالت اجتماعی و سیاسی، تأمین حقوق اساسی شهروندی، وحدت ملی، استقلال و حفظ تمامیت ارضی، ارزش‌هایی‌اند که تمام افغان‌ها به آن متعهد می‌باشند.

۳- ملت ما که طی تاریخ گذشته -به خصوص چهل سال اخیر- در راه حفظ ارزش‌های اسلامی و ملی و استقلال قربانی داده، از جامعهٔ جهانی و کشورهای منطقه و طرف‌های داخلی می‌خواهیم که به ارزش‌های والای مذکور به دیده احترام بنگرند. برای اینکه افغانستان بار دیگر شاهد جنگ و بحران نباشد، تفاهم بین‌الافغانی میان سطوح مختلف جامعه در کشور ضرورت مبرم پنداشته می‌شود. حمایت جامعهٔ جهانی و کشورهای منطقه و عناصر داخلی را برای این امر خطیر -که خیر همگان در آن نهفته است- خواهانیم.

۴- از آنجایی که مردم ما قربانیان اصلی جنگ هستند، ما شرکت‌کنندگان این کنفرانس، برای فراهم آوری زمینهٔ مساعد، جهت مذاکرات مؤثر بین‌الافغانی برای تأمین صلح، اقدامات ذیل را ضروری می‌دانیم:

أ. طرف‌های درگیر جنگ بجای به کارگیری ادبیات تهدید، انتقام‌جویی و جنگ‌طلبانه در بیانات رسمی خویش، از زبان ملایم استفاده نمایند.

ب. اشتراک‌کنندگان از گفتگوهای جاری در قطر حمایت نموده، و آن را در امر پایان دادن به جنگ تحمیلی کنونی در افغانستان مؤثر و مثبت تلقی می‌نمایند.

۵- برای صیانت و حفاظت مردم از آسیب‌های جنگ و کاهش عواقب ناگوار آن به حداقل و ایجاد فضای بهتر اعتماد برای تأمین صلح، طرف‌های درگیر جنگ اقدامات ذیل را به منصهٔ اجرا درآورند:

أ. رهایی بی و قید و شرط زندانیان کهن‌سال، معیوب و بیمار

ب. تضمین امنیت تمام مؤسسات عام‌المنفعه از قبیل نهادهای دینی و مذهبی، شفاخانه‌ها، مؤسسات تعلیمی و تحصیلی ملکی، بازارها، بندهای آب‌گردان و محلات کار در سراسر کشور

ت. تضمین امنیت مؤسسات تعلیمی از قبیل مکاتب، مدارس، پوهنتون‌ها و دانشگاه‌ها و سایر مؤسسات تعلیمی

ث. تعهد بر حفظ جان، مال، عزت و منازل رهایشی مردم؛ و تلاش برای تقلیل تلفات ملکی به حد صفر

۶- اطمینان از تأمین حقوق زنان در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، تعلیمی و فرهنگی در چارچوب ارزش‌های اسلامی و تأمین حقوق اقلیت‌های مذهبی

۷- اشتراک‌کنندگان کنفرانس توافق دارند که نقشه راه صلح بر اساس موازین ذیل استوار می‌باشند:

أ. توافق روی نظام اسلامی در افغانستان

ب. آغاز روند صلح هم‌زمان با تکمیل شرایط لازم

ت. نظارت از تطبیق مواد موافقت‌نامه صلح

ث. اصلاحات لازمه، حفظ و تقویهٔ نهادهای اساسی، تأسیسات دفاعی و سایر نهادی‌های ملی که ملکیت همه افغان‌ها می‌باشند

ج. بازگشت و جابجایی مجدد مهاجرین و بی‌جاشدگان جنگ‌های داخلی

ح. بحث روی شرایط جدید همکاری و چگونگی ادامهٔ روابط با کشورهای کمک‌کننده

خ. تأیید توافقات صلح افغانستان در یک کنفرانس بین‌المللی

د. اخذ ضمانت مبنی بر عدم مداخلهٔ کشورهای منطقه و سایر کشورها در امور افغانستان در یک کنفرانس بین‌المللی

۸- ما از تمام تلاش‌های صلح در مورد افغانستان و از آن جمله قطعنامه کنفرانس بین‌الافغانی مسکو که به تاریخ ۵ و ۶ فبروری سال جاری دایر گردیده بود، حمایت می‌نماییم. از سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و کشورهای همسایه می‌خواهیم که قطعنامه مشترک کنفرانس بین الافغانی دوحه در رابطه به صلح را تأیید و حمایت نمایند.