قطع‌نامه‌ سازمان ملل درباره وضعیت افغانستان

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطع‌نامه‌ای از طالبان خواست به حقوق بشر احترام بگذارد.

به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری TRT؛ مجمع عمومی سازمان ملل متحد با رای مثبت ۱۱۶ کشور قطعنامه‌ای را در مورد افغانستان تصویب کرد که در آن از طالبان خواسته شده تا به حقوق بشر احترام بگذارد.

در این قطع‌نامه نسبت به وضعیت وخیم اقتصادی، بشری، تداوم خشونت‌ها علیه زنان و عدم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان پس از تسلط طالبان، ابراز نگرانی شده است.

در قطع‌نامه مذکور، کشورهای جهان از طالبان خواستند تا به زنان و دختران افغانستان حق مشارکت در تمام امور زندگی بدهد. کشورها نگرانی خود را در رابطه به وضعیت کنونی زنان، به‌ویژه بسته ماندن مکاتب دخترانه، اقتصاد و فرصت‌های کاری ابراز کردند.

چین و روسیه ضمن عدم حمایت از قطع‌نامه سازمان ملل، از ایالات متحده آمریکا خواستند تا در مورد جرایم نیروهای خارجی در افغانستان تحقیقات انجام دهد.

آنتیه لندرتسی، سفیر آلمان در ملل متحد طی سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «این قطع‌نامه یک فراخوان صریح برای احترام گذاشتن، حفاظت و رعایت حقوق بشر، تشکیل یک حکومت فراگیر و مبارزه با تروریسم است. بدون رعایت مسائل آتی٬ تعامل با طالبان امکان‌پذیر نیست و به رسمیت شناخته نخواهد شد.»

طالبان در ۱۵ اوت ۲۰۲۱ به قدرت رسیدند و موانعی را برای تحصیل و کار زنان و دختران ایجاد کردند؛ هرچند موانع تحصیل برای زنان و دخترانی که در دانشگاه و تا صنف ششم تحصیل می‌کردند پس از مدتی برداشته شد، اما به دختران در مقطع متوسطه و لیسه هنوز اجازه تحصیل داده نشده است.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در ماه ژانویه امسال طی گزارشی اعلام کرد که ۷.۹ میلیون کودک در سنین واجد شرایط تحصیل در افغانستان در دسترسی به فرصت‌های آموزشی با مشکلات زیادی روبرو هستند.