فعالان مدنی: ۸۰ هزار کودک در غور از مکتب محروم شده‌اند

به گزارش شانا به نقل از دویچه‌وله؛ فعالان مدنی در ولایت غور افغانستان از محروم شدن صدها دانش‌آموز به‌ویژه دختران از مکتب خبر می‌دهند. محمدحسین حکیمی، هماهنگ‌کننده نهادهای مدنی غور، می‌گوید که ناامنی‌ها و حضور طالبان در مناطق زیادی در ولایت غور وضعیت معارف را بدتر کرده است. یافته‌های نهادهای مدنی این ولایت نشان می‌دهد که از میان ۱۴۰ هزار دانش‌آموز، ۸۰ هزار تن از آنان از رفتن به مکتب بازمانده‌اند که بیشتر آنان دختران هستند.

حضور طالبان، ناامنی، افزایش افراد مسلح غیرمسئول و رسوم و عنعنات اجتماعی سبب شده است که بیشتر دختران نتوانند به مکتب بروند. برخی از دختران تنها می‌توانند تا صنف ششم به مکتب بروند.

 بر بنیاد یافته‌های مجتمع جامعه مدنی این ولایت، از میان ۵۶ هزار دانش‌آموز دختر در این ولایت، بیشتر از ۴۰۰۰۰ تن از رفتن به مکتب بازمانده‌اند.

حکیمی افزود که اداره بیشتر بخش‌های ولایت غور به‌ویژه ولسوالی های پساوند، چهار سده، دولینه، تیوره و بخش‌های از ولسوالی شهرک و ساغر به دست طالبان است. او گفت: «طالبان در کل در مناطق تحت کنترل‌شان دستور داده‌اند که دختران حق ندارند مکتب بروند.»

غلام‌ناصر خاضع، والی غور نیز تائید می‌کند که طالبان در بخش‌های زیر کنترل‌شان در این ولایت به دختران اجازه رفتن به مکتب را نمی‌دهند. خاضع می‌گوید: «در مناطقی که در غور تحت کنترل مخالفان است، مکاتب دخترانه بسته هستند، به استثنای یک مکتب که با پافشاری مردم باز نگهداشته شده است.»

بر بنیاد معلومات فعالان مدنی غور، از میان ۸۰۰ مکتب در این ولایت حدود ۶۰۰ مکتب یا بسته‌اند و یا هم درست فعالیت ندارند. به گفته آنان تنها مکاتب ولسوالی لعل‌وسرجنگل و شهر فیروزکوه به روی دانش‌آموزان بازند؛ اما والی غور بسته بودن نزدیک به ۶۰۰ مکتب را رد می‌کند: «این‌که می‌گویند ۶۰۰ مکتب در غور بسته‌اند، دور از واقعیت است. تنها در بعضی مناطق جنگی چند مکتب بسته است.»

فعالان جامعه مدنی این ولایت می‌گویند که در کنار حضور طالبان، ناامنی‌ها و حضور افراد مسلح غیرمسئول، این ولایت با کمبود معلم مواجه است. یافته‌های فعالان مدنی ولایت غور نشان می‌دهد که در برخی از مکاتب معلمان غایب‌اند؛ اما حقوقشان پرداخته می‌شود؛ ولی مقام‌های حکومت محلی در غور این گفته‌ها را رد می‌کنند.