عدم حضور کره شمالی در المپیک زمستانی چین

به گزارش رویترز، کمیته المپیک و وزارت ورزش کره شمالی با ارسال نامه‌ای به چین به‌عنوان میزبان بازی‌های المپیک زمستانی در ماه آینده، پکن را از تصمیم خود آگاه کرده است.

در نامه کره شمالی آمده است، ما به دلیل تحرکات نیروهای متخاصم و همه‌گیری کرونا نتوانستیم در بازی‌های المپیک شرکت کنیم، اما از تلاش دوستان چینی برای برگزاری جشنواره باشکوه و فوق‌العاده المپیک حمایت کامل خواهیم کرد.

کره شمالی در این نامه‌، آمریکا را برای جلوگیری از موفقیت‌آمیز بودن این بازی‌ها متهم کرد. مقامات کره شمالی گفتند که ایالات متحده تلاش می‌کند وجهه بین‌المللی چین را خدشه‌دار کند.

در حالی که کمتر از یک ماه به آغاز بازی‌های المپیک چین باقی مانده است، ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، استرالیا، نیوزلند و لیتوانی تصمیم گرفته‌اند تا بازی‌های المپیک زمستانی را به علت نگرانی‌ها از وضعیت حقوق بشر در چین، تحریم کنند.

این تحریم از سوی دیگر رهبران جهان، از جمله امانوئل مکرون رئیس ‌جمهور فرانسه و ولادیمیر پوتین رئیس ‌جمهور روسیه مورد انتقاد قرار گرفته است. مکرون اعلام کرده‌ است که فرانسه به تحریم دیپلماتیک بازی‌های المپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲ نخواهد پیوست و این اقدام که توسط سایر کشورها از جمله آمریکا اعمال شده را نمادین و بی‌اهمیت تلقی کرد.

مکرون اظهار کرد، اعتقادی به سیاسی کردن بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ ندارد و خواستار انجام اقداماتی است که تاثیر مفید داشته باشد.

المپیک زمستانی ۲۰۲۲ در بهمن ماه در پکن برگزار می‌شود، با انجام این بازی‌ها در پایتخت چین، این شهر اولین شهری است که میزبان المپیک تابستانی و زمستانی خواهد بود.