طالبان: مذاکرات دوحه ممکن تا دو روز دیگر پایان یابد

برخی از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گویند که در دو روز گذشته به پیشرفت‌هایی دست یافته و انتظار می‌رود تا دو روز دیگر درباره موارد باقیمانده توافق صورت گیرد.

به گزارش شانا به نقل از صدای آمریکا؛ سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر روز شنبه ۲۴ اگست (دوم سنبله) گفت که «ممکن است تا مذاکرات میان نمایندگان آمریکا و طالبان تا دو روز دیگر پایان یابد.»

آقای شاهین گفت: «روی بیشتر مسائل و میکانیزم عملی توافق شده و فقط چند مسائل دیگر باقی مانده است.»

تیم کاری دو طرف در کمیته‌ها آن هم در نقاط مختلف بحث و گفتگو کرده‌اند و نمایندگان آمریکا و طالبان که پیش از این به گونه معمول در ساحه «کلوپ دیپلماتیک» با هم دیدار می‌کردند، جمع‌شب هیچ نشستی نداشته‌اند.

نهمین دور گفتگوهای مذاکرات صلح میان زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان و نمایندگان طالبان روز پنج‌شنبه هفته گذشته آغاز شد.

انتظار می‌رود که در این دور این توافقات نهایی شود و آقای خلیلزاد پس از مذاکرات با طالبان در قطر، به کابل سفر کرده و جزئیات این گفتگوها را با مقام‌های ارشد حکومت افغانستان شریک کند.

در هشت دور گذشته مذاکرات درباره جدول زمانی خروج نیروهای خارجی از افغانستان، تضمین طالبان برای اینکه از خاک افغانستان بر ضد آمریکا استفاده نشود، آمادگی طالبان برای مذاکرات بین‌الافغانی با حکومت افغانستان و آتش‌بس دوامدار و پایدار، بحث‌های گسترده صورت گرفته است.