سناتور آمریکایی: اعتماد ترامپ به طالبان بار دیگر تروریسم را در افغانستان زنده می‌کند

لیندسی گراهام، سناتور و عضو ارشد حزب جمهوری‌خواه ایالات متحد، پیش از دیدار دونالد ترامپ با مقامات بلندپایه آمریکا برای صحبت درباره توافق‌نامه صلح، در حساب توییترش نوشت که اعتماد دونالد ترامپ به گروه طالبان و امضای توافق‌نامه صلح با این گروه اشتباه بزرگی است و بار دیگر تروریسم را در افغانستان زنده می‌کند. آقای […]

لیندسی گراهام، سناتور و عضو ارشد حزب جمهوری‌خواه ایالات متحد، پیش از دیدار دونالد ترامپ با مقامات بلندپایه آمریکا برای صحبت درباره توافق‌نامه صلح، در حساب توییترش نوشت که اعتماد دونالد ترامپ به گروه طالبان و امضای توافق‌نامه صلح با این گروه اشتباه بزرگی است و بار دیگر تروریسم را در افغانستان زنده می‌کند.

آقای گراهام هشدار داد که توافق بد آمریکا با گروه طالبان باعث گسترش و تقویت تروریسم در جهان می‌شود. او گفت که ترامپ نباید اشتباهات بارک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا، را تکرار کند، بلکه باید از آن اشتباهات درس بگیرد. به نظر او، اعتماد به اینکه طالبان جلو فعالیت‌های القاعده و دیگر گروه‌های هراس‌افکن را در افغانستان بگیرد، اشتباهی بزرگ‌تر از امضای توافق‌نامه هسته‌ای اوباما با ایران خواهد بود.

لیندسی گراهام گفت: «هدف از حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان، جلوگیری از حمله دوباره تروریست‌ها به ایالات متحد آمریکاست. هرگونه توافق‌نامه صلح با گروه طالبان که مبارزه نظامیان آمریکایی در افغانستان را نادیده بگیرد توافق‌نامه صلح نیست، بلکه راه را برای تروریسم جهانی هموار می‌کند تا به آمریکا و منافعش در سراسر جهان حمله شود.»

او از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، خواسته است که به درخواست مشاوران امنیتی‌اش توجه کرده، توافق‌نامه را امضا نکند؛ مبادا تروریسم دوباره در افغانستان جان گیرد.

در این میان، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح در افغانستان، پس از دور هشتم مذاکرات صلح با نمایندگان طالبان به ایالات متحد آمریکا رفته است تا نتایج این دور از گفت‌وگوها و محتوای نهایی توافق‌نامه را به اطلاع دونالد ترامپ و دیگر مقامات این کشور برساند.

بنا به نوشته خبرنامه کاخ سفید، دونالد ترامپ در این زمینه با مایک پنس، معاون ریاست جمهوری؛ مایک پمئیو، وزیر خارجه؛ مارک ایسپر، وزیر دفاع؛ جان بولتون، مشاور امنیت ملی؛ چینا هاسپل، رئیس سیا؛ جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش؛ و زلمی خلیل‌زاد دیدار و گفت‌وگو کرده است. به نوشته این خبرنامه، آمریکا به ادامه کمک‌های خود به افغانستان متعهد مانده، تلاش می‌کند موافقت‌نامه جامعی را با طالبان امضا کند که دیگر ایالات متحد آمریکا و متحدانش از خاک افغانستان تهدید نشوند.

با این همه، حکومت وحدت ملی افغانستان اعلام کرده است که ایالات متحد آمریکا، دو توافق‌نامه جداگانه را امضا خواهد کرد: یکی با طالبان و دیگری با حکومت افغانستان. مجیب رحمن رحیمی، سخنگوی ریاست اجرائیه، می‌گوید حکومت وحدت ملی از محتوای توافق‌نامه میان آمریکا و طالبان باخبر است و محور هر دو توافق‌نامه را چهار موضوع اساسی بر مبنای هشت دور گفت‌‌وگوهای نمایندگان آمریکا با طالبان در قطر تشکیل می‌دهد که عبارت‌اند از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، چگونگی مبارزه با تروریسم، اعلام آتش‌بس، و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی.

اگر دونالد ترامپ و مقامات آمریکایی متن نهایی توافق‌نامه صلح را تأیید کنند، نمایندگان آمریکا و طالبان در چند روز آینده آن را امضا خواهند کرد.

منبع: وبسایت فارسی ایندپندنت