توافقنامه آمریکا ‌و گروه طالبان نهایی شده است

به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان؛ منابعی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که متن توافقنامه بین آمریکا ‌و گروه طالبان نهایی شده ‌است. طرفین هنوز رسما این موضوع را تایید نکرده‌اند. طرفین هم اکنون در حال تطبیق دادن متون انگلیسی، فارسی‌دری و پشتوی توافق هستند تا بین این نسخه‌ها اختلافی وجود نداشته باشد. روز ششم مذاکرات حوالی ساعت […]

به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان؛ منابعی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که متن توافقنامه بین آمریکا ‌و گروه طالبان نهایی شده ‌است. طرفین هنوز رسما این موضوع را تایید نکرده‌اند.

طرفین هم اکنون در حال تطبیق دادن متون انگلیسی، فارسی‌دری و پشتوی توافق هستند تا بین این نسخه‌ها اختلافی وجود نداشته باشد.

روز ششم مذاکرات حوالی ساعت یک شب به وقت محلی پایان یافت و قرار است چهارشنبه از سرگرفته شود.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، قرار است روز چهارشنبه (۲۸ اوت) رهسپار کابل شود، هرچند اشاره کرده که احتمال بازگشت او به محل مذاکرات وجود دارد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، پیش از این ابراز امیدواری کرده بود که طرفین تا روز یکم سپتامبر (یکشنبه آینده) به توافقی دست پیدا کنند.

منابعی در طالبان می گویند که پس از امضای این توافق، مذاکرات “بین الافغانی” شروع خواهد شد و طی آن درباره یک آتش بس دایمی و همه جانبه، نقشه راه برای آینده افغانستان از جمله بر سر نظام سیاسی، حقوق زنان و قانون اساسی گفتگو خواهد شد.

این درحالی است که دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان روز پنجشنبه گذشته در دوحه پایتخت قطر آغاز شد.