برخورد خشونت‌آمیز طالبان با دختران اعتراض‌کننده در بلخ و دیگر شهرهای کشور

به گزارش شانا به نقل از اسپوتنیک؛ منابع می‌گویند که طالبان در بلخ مانع تظاهرات دختران دانشجو شده و دروازه‌های خوابگاه‌ها را بر آنان قفل کرده‌اند تا از راه‌اندازی اعتراض توسط آن‌ها، جلوگیری کنند.
منابع همچنین از حضور سنگین نظامیان طالبان در دانشگاه بلخ خبر دادند. در روزهای گذشته فراخوانی درباره برگزاری تظاهراتی در مقابل دانشگاه بلخ صادر شده بود.
بر اساس فراخوانی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود، قرار بود بامداد روز دوشنبه، ۱۱ میزان تظاهراتی در دانشگاه مرکزی بلخ برگزار شود.
دانشجویان در پیامی به رسانه‌ها گفته‌اند که طالبان خوابگاه‌های دختران را بسته‌اند. به‌گفته این منابع، برخی از دانشجویان در داخل صنف‌ها گیر مانده‌اند. گفته می‌شود که طالبان از ورود دانشجویان به داخل دانشگاه نیز ممانعت می‌کنند.
به‌گفته منابع محلی، جاده‌‌ عمومی دانشگاه بلخ و مقابل دانشکده‌ پزشکی تحت کنترل طالبان است.
مقام‌های امنیتی طالبان در بلخ می‌گویند که تدابیر امنیتی را برای جلوگیری از راه‌اندازی اعتراض بانوان دانشجو را افزایش داده‌اند.
طالبان دیروز نیز اعتراض دانشجویان دختر در هرات را سرکوب کردند.
همچنین قرار بود که دیروز دانشجویان دانشگاه کابل دست به تظاهرات بزنند؛ اما به‌گونه‌ مرموز مسموم شدند.
حمله روز جمعه که منجر به کشته‌شدن دست‌کم ۴۹ نفر عمدتا دختران دانش‌آموز شد، اعتراضاتی را نیز در پی داشته است. دیروز در بامیان هم دانشجویان و دانش‌آموزان تظاهرات کرده بودند.
در دو روز گذشته دانشجویان دختر دانشگاه تعلیم و تربیه در کابل و دانشگاه‌های هرات و بامیان دست به اعتراضات گسترده علیه طالبان زده بودند.
این دانشجویان شعارهایی را درباره حق آموزش، جلوگیری از نسل‌کشی هزاره‌ها و تامین امنیت سر می‌دادند.